2016 Big 12 Outdoor Championships
May 13-15 2016

2016 Big 12 Outdoor Championships
May 13-15 2016

Live Heats

Heat 1
1 KU
KU A
3:05.73
2 BU
BU A
3:05.78
3 TTU
TTU A
3:09.85
4 KSST
KSST A
3:11.51
5 UT
UT A
3:11.68
6 OKST
OKST A
3:12.24
7 ISU
ISU A
3:13.06
8 OU
OU A
3:24.49
  TCU
TCU A
DNS
 Back to Timetable
                        
Licensed to Delta Timing Group - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/14/2016 09:21 PM
                              2016 Big 12 Outdoor                              
                          Track & Field Championships                          
            Lowdon Track - Ft. Worth, TX  - 5/13/2016 to 5/15/2016             
                                 Meet Program                                  
 
Event 24  Men 4x400 Meter Relay (9)
===============================================================================
Sunday 5/15/2016 - 8:45 PM
 Scratches from 2nd heat will be filled
  Collegiate:  2:59.59  6/11/2005   LSU                                        
      Big 12:  3:01.98  1998        Baylor, Baylor                             
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Oklahoma                                             3:25.48 
     1) Traveyon Armstrong JR           2) Jacob Goldberg SO              
     3) Blake Yount FR                  4) Allen Eke SR                   
  2  Oklahoma State                                       3:13.29 
     1) Tre'Tez Kinnaird JR             2) Brandon Singleton SO           
     3) Tyler Jackson SO                4) Anthony Grogan FR              
  3  Kansas                                               3:06.48 
     1) Jaron Hartley SO                2) Ivan Henry FR                  
     3) Strymar Livingston JR           4) Matthew Anyiwo SO              
  4  Texas Tech                                           3:05.18 
     1) Joseph Richards III SR          2) Kyle Collins JR                
     3) Charles Jones SO                4) Elroy McBride SR               
  5  Texas                                                3:02.18 
     1) Zack Bilderback SR              2) Aldrich Bailey Jr. JR          
     3) Senoj-Jay Givans JR             4) Byron Robinson JR              
  6  Baylor                                               3:04.24 
     1) Brandon Moore JR                2) Wil London FR                  
     3) Caleb Dickson FR                4) George Caddick JR              
  7  TCU                                                  3:06.22 
     1) Joshua Washington SR            2) Raymond Bozmans JR             
     3) Ronnie Baker SR                 4) Sam Watts SR                   
  8  Iowa State                                           3:11.30 
     1) Deon Sanders SR                 2) Derek Jones JR                 
     3) Tyrell Erb FR                   4) Jacob Hoogensen SR             
  9  Kansas State                                         3:13.29 
     1) Kain Ellis JR                   2) Ifeanyichukwu Otuonye SR       
     3) Devie Freeman II FR             4) Kaneil Harrison JR             

                    
                    
Licensed to Delta Timing Group - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/14/2016 09:21 PM
                              2016 Big 12 Outdoor                              
                          Track & Field Championships                          
            Lowdon Track - Ft. Worth, TX  - 5/13/2016 to 5/15/2016             
                                 Meet Program                                  
 
Event 24  Men 4x400 Meter Relay (9)
===============================================================================
Sunday 5/15/2016 - 8:45 PM
 Scratches from 2nd heat will be filled
  Collegiate:  2:59.59  6/11/2005   LSU                                        
      Big 12:  3:01.98  1998        Baylor, Baylor                             
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Oklahoma                                             3:25.48 
     1) Traveyon Armstrong JR           2) Jacob Goldberg SO              
     3) Blake Yount FR                  4) Allen Eke SR                   
  2  Oklahoma State                                       3:13.29 
     1) Tre'Tez Kinnaird JR             2) Brandon Singleton SO           
     3) Tyler Jackson SO                4) Anthony Grogan FR              
  3  Kansas                                               3:06.48 
     1) Jaron Hartley SO                2) Ivan Henry FR                  
     3) Strymar Livingston JR           4) Matthew Anyiwo SO              
  4  Texas Tech                                           3:05.18 
     1) Joseph Richards III SR          2) Kyle Collins JR                
     3) Charles Jones SO                4) Elroy McBride SR               
  5  Texas                                                3:02.18 
     1) Zack Bilderback SR              2) Aldrich Bailey Jr. JR          
     3) Senoj-Jay Givans JR             4) Byron Robinson JR              
  6  Baylor                                               3:04.24 
     1) Brandon Moore JR                2) Wil London FR                  
     3) Caleb Dickson FR                4) George Caddick JR              
  7  TCU                                                  3:06.22 
     1) Joshua Washington SR            2) Raymond Bozmans JR             
     3) Ronnie Baker SR                 4) Sam Watts SR                   
  8  Iowa State                                           3:11.30 
     1) Deon Sanders SR                 2) Derek Jones JR                 
     3) Tyrell Erb FR                   4) Jacob Hoogensen SR             
  9  Kansas State                                         3:13.29 
     1) Kain Ellis JR                   2) Ifeanyichukwu Otuonye SR       
     3) Devie Freeman II FR             4) Kaneil Harrison JR