2016 LSU HS Qualifier
Jan 23, 2016

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License 
            2016 LSU High School Qualifier - 1/23/2016             
             Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA              
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
===================================================================
 HEATS AGAINST TIME                                                
FH Composite: C 4:15.90  2/22/2014   Zachary Albright, St. Paul's  
        MEET: M 4:18.31  2/8/2014    Zachary Albright, St. Paul's  
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals                                                             
  1 Devyn Keith                  Curtis, John           4:16.98M  1
  2 Eric Coston                  St. Paul's             4:20.34   1
  3 Austin Ballow                Sumner, Jewel          4:38.19   1
  4 Ben Vasterling               Dutchtown              4:40.38   1
  5 Graham Frazier               Episcopal              4:41.25   3
  6 Kenny Schafer                Episcopal              4:43.45   3
  7 Caleb Dugas                  Catholic, Ba           4:43.71   2
  8 Antonio Imbornone            St. Martin's           4:46.89   2
  9 thomas daigle                Ascension Catholic     4:47.68   1
 10 Noah Elder                   Mandeville             4:50.71   1
 11 Charles Kreamer              St. Thomas More        4:50.76   2
 12 Ben Crowley                  Brother Martin         4:51.17   2
 13 Brandon Gilbert              Mandeville             4:52.56   2
 14 Samuel Kelly                 Huntington             4:52.91   2
 15 Owen Pellegrin               Covenant Christian     4:53.16   2
 16 Henry Elliott                St. Paul's             4:53.39   1
 17 Reid Kern                    Brother Martin         4:53.48   3
 18 Cameron Rogers               Parkway                4:53.64   2
 19 Khidhr Al-Mustafa            Woodlawn, Ba           4:53.80   1
 20 Kaleb Chanet                 East Ascension         4:55.45   2
 21 John James                   Jesuit, New Orleans    4:56.76   3
 22 John Paul Hardin             Zachary                4:57.30   1
 23 Ethan Weaver                 Curtis, John           4:57.37   1
 24 Darius Wells                 Broadmoor              4:58.17   2
 25 Brian Bartee                 Lakeshore              4:58.55   3
 26 Sedrick Hawkins Jr.          Riverdale              5:00.08   3
 27 Hayden Ricca                 Jesuit, New Orleans    5:00.27   3
 28 Alex Vega                    Parkview Baptist       5:00.70   3
 29 Harrison Hartwell            Ruston                 5:01.02   2
 30 Patrick Jefferson            Baton Rouge Magnet     5:04.11   1
 31 Kolyn Saltzman               Westgate               5:05.63   7
 32 Bryce Monier                 St. Martin's           5:06.92   4
 33 Savon Price                  Barbe                  5:07.06   3
 34 Andrew Edmonds               Covenant Christian     5:07.22   2
 35 Gabriel Eberle               Archbishop Rummel      5:08.99   4
 36 Bradley Gueho                Catholic, Po           5:09.19   4
 37 joseph Bourgeois             Baton Rouge Magnet     5:10.54   4
 38 Brian Cain                   East St. John          5:12.93   3
 39 Justin Melanson              Archbishop Shaw        5:15.00   4
 40 Cade Minton                  Central Cath           5:15.36   5
 41 Matthew Brown                Natchitoches           5:15.41   4
 42 Logan Thibodeaux             Ascension Catholic     5:16.37   2
 43 John Gainey                  Newman, Isidore        5:17.01   6
 44 Westin Williams              Christian Life         5:17.04   7
 45 Christian Rea                West Feliciana         5:17.99   3
 46 Dean Campbell                Runnels                5:18.76   2
 47 Robert Evans                 Woodlawn, Sh           5:20.46   4
 48 Andrew Downing               Newman, Isidore        5:21.01   4
 49 Dylan Rogers                 Archbishop Shaw        5:22.29   4
 50 Daniel Bradberry             Lafayette              5:22.30   4
 51 McDaniel Reece               Ascension Episcopal    5:22.35   5
 52 Matthew Vanamburg            Destrehan              5:22.74   5
 53 Thomas Crowley               Holy Rosary            5:22.93   4
 54 Ryan Boudreaux               Patrick Tayl           5:23.12   5
 55 Jacob Campbell               Lafayette Christian    5:25.04   4
 56 Chevonne Cousin              Karr, Edna             5:25.29   4
 57 Jeffery Hudson               Karr, Edna             5:26.81   3
 58 Cayden Stephens              Live Oak               5:28.90   3
 59 Corey Eugene                 Lusher Charter         5:31.52   5
 60 Wesley Simon                 Holy Rosary            5:32.65   5
 61 Dante Jacques                St. Augustine          5:35.16   6
 62 Hunter Batt                  Hahnville              5:36.84   6
 63 Jeremiah Baloney             Lutcher                5:42.35   5
 64 Rossano Bailey               Easton, Warren         5:43.50   5
 65 Chance Thomas                St. Augustine          5:43.63   7
 66 Garrett Luke                 Lafayette Christian    5:44.61   5
 67 Tim Duprey                   De La Salle            5:45.22   6
 68 Caleb Helms                  Catholic, Ne           5:45.32   7
 69 Cody Dryden                  Bourgeois, H.L.        5:47.90   6
 70 Colton Schnobel              Patrick Tayl           5:51.54   5
 71 Rayshaad Davis               St. Charles            6:03.96   5
 72 Jacob Freeman                Franklin Parish        6:08.35   6
 73 Jacob Wilder                 Holden                 6:09.84   5
 74 Nick Morel                   Catholic, Po           6:13.12   6
 75 Warren Williams              Chalmette              6:20.37   3
 76 Gregory Bergeron             St. Charles            6:31.62   7
 77 Dylan Alford                 Christian Life         6:35.38   7
 78 Kyle Smith                   East St. John          6:53.20   7
 79 Sied Abderrahmane            Ellender, A.J.         7:03.35   3
 -- Cooper Monzon                Fisher                     DNF   7
 -- Jose Martinez                Fisher                     DNF   7
 -- Dante Johnson                St. James                  DNF   5
 -- Nicholas Scott               Tara                       DNS   1
 -- Scott Maggio                 St. Mary                   DNS   1
 -- John Howe                    Runnels                    DNS   4
 -- Kaywon Harrell               Woodlawn, Sh               DNS   6
 -- miles Griffin                Ruston                     DNS   1
 -- Joseph Vander                Rosepine                   DNS   7
 -- Blake Cantrell               Rosepine                   DNS   6
 -- Christopher Oneal            Tara                       DNS   7
 -- Wesley Lapeyrouse            Ellender, A.J.             DNS   1
 -- Marquez Burbank              Carver, G.W.               DNS   6
 -- Sam Avants                   White, E.D.                DNS   2
 -- TJ Robinson                  Franklin Parish            DNS   5
 -- Markus Varnado               Bonnabel                   DNS   7
 -- Travis Thomas                Pineville                  DNS   6
 -- Tavien Jenkins               Carver, G.W.               DNS   7
 -- Elijah Johnson               Huntington                 DNS   7
 -- Hunter Fudge                 West Feliciana             DNS   4
 -- Daniel Magann                Episcopal of               DNS   6
 -- Brad Crittenden              Delcambre                  DNS   6
 -- zebidiah beggeron            Delcambre                  DNS   5
 -- Carter Alphonso              Holden                     DNS   6

                    
                    
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License 
            2016 LSU High School Qualifier - 1/23/2016             
             Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA              
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
===================================================================
 HEATS AGAINST TIME                                                
FH Composite: C 4:15.90  2/22/2014   Zachary Albright, St. Paul's  
        MEET: M 4:18.31  2/8/2014    Zachary Albright, St. Paul's  
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals                                                             
  1 Devyn Keith                  Curtis, John           4:16.98M  1
  2 Eric Coston                  St. Paul's             4:20.34   1
  3 Austin Ballow                Sumner, Jewel          4:38.19   1
  4 Ben Vasterling               Dutchtown              4:40.38   1
  5 Graham Frazier               Episcopal              4:41.25   3
  6 Kenny Schafer                Episcopal              4:43.45   3
  7 Caleb Dugas                  Catholic, Ba           4:43.71   2
  8 Antonio Imbornone            St. Martin's           4:46.89   2
  9 thomas daigle                Ascension Catholic     4:47.68   1
 10 Noah Elder                   Mandeville             4:50.71   1
 11 Charles Kreamer              St. Thomas More        4:50.76   2
 12 Ben Crowley                  Brother Martin         4:51.17   2
 13 Brandon Gilbert              Mandeville             4:52.56   2
 14 Samuel Kelly                 Huntington             4:52.91   2
 15 Owen Pellegrin               Covenant Christian     4:53.16   2
 16 Henry Elliott                St. Paul's             4:53.39   1
 17 Reid Kern                    Brother Martin         4:53.48   3
 18 Cameron Rogers               Parkway                4:53.64   2
 19 Khidhr Al-Mustafa            Woodlawn, Ba           4:53.80   1
 20 Kaleb Chanet                 East Ascension         4:55.45   2
 21 John James                   Jesuit, New Orleans    4:56.76   3
 22 John Paul Hardin             Zachary                4:57.30   1
 23 Ethan Weaver                 Curtis, John           4:57.37   1
 24 Darius Wells                 Broadmoor              4:58.17   2
 25 Brian Bartee                 Lakeshore              4:58.55   3
 26 Sedrick Hawkins Jr.          Riverdale              5:00.08   3
 27 Hayden Ricca                 Jesuit, New Orleans    5:00.27   3
 28 Alex Vega                    Parkview Baptist       5:00.70   3
 29 Harrison Hartwell            Ruston                 5:01.02   2
 30 Patrick Jefferson            Baton Rouge Magnet     5:04.11   1
 31 Kolyn Saltzman               Westgate               5:05.63   7
 32 Bryce Monier                 St. Martin's           5:06.92   4
 33 Savon Price                  Barbe                  5:07.06   3
 34 Andrew Edmonds               Covenant Christian     5:07.22   2
 35 Gabriel Eberle               Archbishop Rummel      5:08.99   4
 36 Bradley Gueho                Catholic, Po           5:09.19   4
 37 joseph Bourgeois             Baton Rouge Magnet     5:10.54   4
 38 Brian Cain                   East St. John          5:12.93   3
 39 Justin Melanson              Archbishop Shaw        5:15.00   4
 40 Cade Minton                  Central Cath           5:15.36   5
 41 Matthew Brown                Natchitoches           5:15.41   4
 42 Logan Thibodeaux             Ascension Catholic     5:16.37   2
 43 John Gainey                  Newman, Isidore        5:17.01   6
 44 Westin Williams              Christian Life         5:17.04   7
 45 Christian Rea                West Feliciana         5:17.99   3
 46 Dean Campbell                Runnels                5:18.76   2
 47 Robert Evans                 Woodlawn, Sh           5:20.46   4
 48 Andrew Downing               Newman, Isidore        5:21.01   4
 49 Dylan Rogers                 Archbishop Shaw        5:22.29   4
 50 Daniel Bradberry             Lafayette              5:22.30   4
 51 McDaniel Reece               Ascension Episcopal    5:22.35   5
 52 Matthew Vanamburg            Destrehan              5:22.74   5
 53 Thomas Crowley               Holy Rosary            5:22.93   4
 54 Ryan Boudreaux               Patrick Tayl           5:23.12   5
 55 Jacob Campbell               Lafayette Christian    5:25.04   4
 56 Chevonne Cousin              Karr, Edna             5:25.29   4
 57 Jeffery Hudson               Karr, Edna             5:26.81   3
 58 Cayden Stephens              Live Oak               5:28.90   3
 59 Corey Eugene                 Lusher Charter         5:31.52   5
 60 Wesley Simon                 Holy Rosary            5:32.65   5
 61 Dante Jacques                St. Augustine          5:35.16   6
 62 Hunter Batt                  Hahnville              5:36.84   6
 63 Jeremiah Baloney             Lutcher                5:42.35   5
 64 Rossano Bailey               Easton, Warren         5:43.50   5
 65 Chance Thomas                St. Augustine          5:43.63   7
 66 Garrett Luke                 Lafayette Christian    5:44.61   5
 67 Tim Duprey                   De La Salle            5:45.22   6
 68 Caleb Helms                  Catholic, Ne           5:45.32   7
 69 Cody Dryden                  Bourgeois, H.L.        5:47.90   6
 70 Colton Schnobel              Patrick Tayl           5:51.54   5
 71 Rayshaad Davis               St. Charles            6:03.96   5
 72 Jacob Freeman                Franklin Parish        6:08.35   6
 73 Jacob Wilder                 Holden                 6:09.84   5
 74 Nick Morel                   Catholic, Po           6:13.12   6
 75 Warren Williams              Chalmette              6:20.37   3
 76 Gregory Bergeron             St. Charles            6:31.62   7
 77 Dylan Alford                 Christian Life         6:35.38   7
 78 Kyle Smith                   East St. John          6:53.20   7
 79 Sied Abderrahmane            Ellender, A.J.         7:03.35   3
 -- Cooper Monzon                Fisher                     DNF   7
 -- Jose Martinez                Fisher                     DNF   7
 -- Dante Johnson                St. James                  DNF   5
 -- Nicholas Scott               Tara                       DNS   1
 -- Scott Maggio                 St. Mary                   DNS   1
 -- John Howe                    Runnels                    DNS   4
 -- Kaywon Harrell               Woodlawn, Sh               DNS   6
 -- miles Griffin                Ruston                     DNS   1
 -- Joseph Vander                Rosepine                   DNS   7
 -- Blake Cantrell               Rosepine                   DNS   6
 -- Christopher Oneal            Tara                       DNS   7
 -- Wesley Lapeyrouse            Ellender, A.J.             DNS   1
 -- Marquez Burbank              Carver, G.W.               DNS   6
 -- Sam Avants                   White, E.D.                DNS   2
 -- TJ Robinson                  Franklin Parish            DNS   5
 -- Markus Varnado               Bonnabel                   DNS   7
 -- Travis Thomas                Pineville                  DNS   6
 -- Tavien Jenkins               Carver, G.W.               DNS   7
 -- Elijah Johnson               Huntington                 DNS   7
 -- Hunter Fudge                 West Feliciana             DNS   4
 -- Daniel Magann                Episcopal of               DNS   6
 -- Brad Crittenden              Delcambre                  DNS   6
 -- zebidiah beggeron            Delcambre                  DNS   5
 -- Carter Alphonso              Holden                     DNS   6