2017 LSU HS Classic
Jan 7, 2017

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License          1/7/2017 - 1:01 PM
                  2017 LSU High School Indoor Classic - 1/7/2017                  
                     Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA                     
 
Event 6  Boys 800 Meter Run
===================================================================               
 SECTIONS AGAINST TIME                                                            
FH Composite: C 1:50.56  1987        George Kersh, Pearl HS (MS)                  
        MEET: M 1:50.56  1987        George Kersh, Pearl HS (MS)                  
    Name                    Year School                  Finals  H#               
===================================================================               
Finals                                                                            
  1 Montgomery Tavares           Cobb Track             2:02.99   1               
  2 Patrick Dougherty            Img Academy            2:04.25   1               
  3 Randy Carter, Jr.            Jehovah-Jire           2:04.55   1               
  4 Sedrick Hawkins Jr.          Riverdale              2:04.79   1               
  5 Cody Branch                  Curtis, John           2:05.23   1               
  6 Zion Walker                  Rising Stars TC        2:05.24   2               
  7 thomas daigle                Ascension Catholic     2:06.53   1               
  8 Claudio Eveillard            Hallandale Thunder     2:07.11   2               
  9 Denton Young                 Curtis, John           2:07.69   1               
 10 Owen Anderson                Carver, G.W.           2:07.98   2               
 11 Reid Kern                    Brother Martin         2:10.34   3               
 12 Collin Sarrazin              Catholic, Ba           2:10.48   2               
 13 Ethan Meydrich               Brother Martin         2:10.90   3               
 14 Brandon Gilbert              Mandeville             2:11.15   3               
 15 Justyn Seivright             Quarter Hors           2:12.16   1               
 16 Jonathan Lewis               Texas Athlet           2:13.14   2               
 17 Owen Pellegrin               Covenant Christian     2:13.83   3               
 18 John Paul Spera              Archbishop Rummel      2:14.36   3               
 19 Sam Matthews                 Runnels                2:15.22   4               
 20 Parker Dry                   Newman, Isidore        2:16.77   4               
 21 Jason Williams               Jacobs Acade           2:16.82   2               
 22 Desland Arvie                Northside              2:17.89   4               
 23 Isaiah Rankins               Southern Lab           2:21.36   2               
 24 Chase Burkley                Long Beach             2:21.55   4               
 25 Aaron Starks                 Illusions TR           2:22.33   6               
 26 Reese Brumfield              Parkview Baptist       2:22.57   6               
 27 Rodney Carter                Jehovah-Jire           2:24.25   4               
 28 Bennett Kahn                 St. Martin's           2:25.81   6               
 29 Masen Hashenberger           Ascension Catholic     2:27.05   4               
 30 Colby Stembridge             Destrier TC            2:27.83   6               
 31 Macen Smith                  Columbia Academy       2:30.17   6               
 32 William Stringer             Kokomo Track Club      2:33.33   6               
 33 Gabriel Josyula              Img Academy            2:36.10   4               
 34 Johnathan Zeringue           Hahnville              2:36.74   6               
 35 Payton Ross                  Covenant Christian     2:37.92   3               
 36 Lavar Lawson                 West Jefferson         2:39.43   3               
 37 Newell Schindler             Franklin, Ben          2:39.84   6               
 38 Tyren Henderson              Baker                  2:39.96   6               
 39 Frank Hotard                 Zachary                2:46.15   4               
 40 Ashlon Lassere               St. James              2:58.55   4               
 -- Gregory Delaney              Carver, G.W.                DQ   4 broke too soon
 -- Jude Vitrano                 St. Thomas Aquinas         DNS   2               
 -- Alex Matthews                Runnels                    DNS   6               
 -- Na'im Allen                  Portcoach TC               DNS   5               
 -- Isaiah Wesley                Natchez                    DNS   5               
 -- Ricardo Stevenson            West Jefferson             DNS   6               
 -- Colton Schnobel              Patrick Tayl               DNS   3               
 -- Brendon Henderson            McKinley                   DNS   2               
 -- Ja'Coby Sanders              McKinley                   DNS   1               
 -- Adrian Lockwood              Brookhaven HS              DNS   5               
 -- Ryan Jackson                 Sprint Athle               DNS   1               
 -- John Ross Donnes             St. Thomas Aquinas         DNS   5               
 -- Cameron Farris               Pineville                  DNS   1               
 -- Algernon Washington          Baker                      DNS   5               
 -- Marquiz Wright               Canton                     DNS   3               
 -- Colby Creel                  Kokomo Track Club          DNS   5               
 -- Kameron Maynard              Hallandale Thunder         DNS   2               
 -- Darrell Jr Thomas            Capitol                    DNS   3               
 -- Jacob Wilder                 Holden                     DNS   5               
 -- Matthew Wilder               Holden                     DNS   5               
 -- Max Martinson                Madison Central            DNS   4               
 -- Javier Johnson               Ouachita Parish            DNS   3               
 -- John Mackey Mitchell         Madison Central            DNS   2               
 -- Damion Hawkins               Natchez                    DNS   5               
 -- William Dines                Hahnville                  DNS   5               
 -- Warren Parker                Columbia Academy           DNS   5               

                    
                    
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License          1/7/2017 - 1:01 PM
                  2017 LSU High School Indoor Classic - 1/7/2017                  
                     Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA                     
 
Event 6  Boys 800 Meter Run
===================================================================               
 SECTIONS AGAINST TIME                                                            
FH Composite: C 1:50.56  1987        George Kersh, Pearl HS (MS)                  
        MEET: M 1:50.56  1987        George Kersh, Pearl HS (MS)                  
    Name                    Year School                  Finals  H#               
===================================================================               
Finals                                                                            
  1 Montgomery Tavares           Cobb Track             2:02.99   1               
  2 Patrick Dougherty            Img Academy            2:04.25   1               
  3 Randy Carter, Jr.            Jehovah-Jire           2:04.55   1               
  4 Sedrick Hawkins Jr.          Riverdale              2:04.79   1               
  5 Cody Branch                  Curtis, John           2:05.23   1               
  6 Zion Walker                  Rising Stars TC        2:05.24   2               
  7 thomas daigle                Ascension Catholic     2:06.53   1               
  8 Claudio Eveillard            Hallandale Thunder     2:07.11   2               
  9 Denton Young                 Curtis, John           2:07.69   1               
 10 Owen Anderson                Carver, G.W.           2:07.98   2               
 11 Reid Kern                    Brother Martin         2:10.34   3               
 12 Collin Sarrazin              Catholic, Ba           2:10.48   2               
 13 Ethan Meydrich               Brother Martin         2:10.90   3               
 14 Brandon Gilbert              Mandeville             2:11.15   3               
 15 Justyn Seivright             Quarter Hors           2:12.16   1               
 16 Jonathan Lewis               Texas Athlet           2:13.14   2               
 17 Owen Pellegrin               Covenant Christian     2:13.83   3               
 18 John Paul Spera              Archbishop Rummel      2:14.36   3               
 19 Sam Matthews                 Runnels                2:15.22   4               
 20 Parker Dry                   Newman, Isidore        2:16.77   4               
 21 Jason Williams               Jacobs Acade           2:16.82   2               
 22 Desland Arvie                Northside              2:17.89   4               
 23 Isaiah Rankins               Southern Lab           2:21.36   2               
 24 Chase Burkley                Long Beach             2:21.55   4               
 25 Aaron Starks                 Illusions TR           2:22.33   6               
 26 Reese Brumfield              Parkview Baptist       2:22.57   6               
 27 Rodney Carter                Jehovah-Jire           2:24.25   4               
 28 Bennett Kahn                 St. Martin's           2:25.81   6               
 29 Masen Hashenberger           Ascension Catholic     2:27.05   4               
 30 Colby Stembridge             Destrier TC            2:27.83   6               
 31 Macen Smith                  Columbia Academy       2:30.17   6               
 32 William Stringer             Kokomo Track Club      2:33.33   6               
 33 Gabriel Josyula              Img Academy            2:36.10   4               
 34 Johnathan Zeringue           Hahnville              2:36.74   6               
 35 Payton Ross                  Covenant Christian     2:37.92   3               
 36 Lavar Lawson                 West Jefferson         2:39.43   3               
 37 Newell Schindler             Franklin, Ben          2:39.84   6               
 38 Tyren Henderson              Baker                  2:39.96   6               
 39 Frank Hotard                 Zachary                2:46.15   4               
 40 Ashlon Lassere               St. James              2:58.55   4               
 -- Gregory Delaney              Carver, G.W.                DQ   4 broke too soon
 -- Jude Vitrano                 St. Thomas Aquinas         DNS   2               
 -- Alex Matthews                Runnels                    DNS   6               
 -- Na'im Allen                  Portcoach TC               DNS   5               
 -- Isaiah Wesley                Natchez                    DNS   5               
 -- Ricardo Stevenson            West Jefferson             DNS   6               
 -- Colton Schnobel              Patrick Tayl               DNS   3               
 -- Brendon Henderson            McKinley                   DNS   2               
 -- Ja'Coby Sanders              McKinley                   DNS   1               
 -- Adrian Lockwood              Brookhaven HS              DNS   5               
 -- Ryan Jackson                 Sprint Athle               DNS   1               
 -- John Ross Donnes             St. Thomas Aquinas         DNS   5               
 -- Cameron Farris               Pineville                  DNS   1               
 -- Algernon Washington          Baker                      DNS   5               
 -- Marquiz Wright               Canton                     DNS   3               
 -- Colby Creel                  Kokomo Track Club          DNS   5               
 -- Kameron Maynard              Hallandale Thunder         DNS   2               
 -- Darrell Jr Thomas            Capitol                    DNS   3               
 -- Jacob Wilder                 Holden                     DNS   5               
 -- Matthew Wilder               Holden                     DNS   5               
 -- Max Martinson                Madison Central            DNS   4               
 -- Javier Johnson               Ouachita Parish            DNS   3               
 -- John Mackey Mitchell         Madison Central            DNS   2               
 -- Damion Hawkins               Natchez                    DNS   5               
 -- William Dines                Hahnville                  DNS   5               
 -- Warren Parker                Columbia Academy           DNS   5