2017 LSU HS Classic
Jan 7, 2017

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License    1/7/2017 - 5:40 PM
               2017 LSU High School Indoor Classic - 1/7/2017               
                  Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA                  
 
Event 17  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================         
 SECTIONS AGAINST TIME                                                      
FH Composite: C 3:59.44  2002        Baton Rouge Magnet (LA), Baton         
                         K. Kador, K. Rosby, K. Taylor, B. Harris           
        MEET: M 3:52.89  2007        Stampede Track Club, Stampede          
                         C Wardsworth, M May, B Thomas, C Cross             
    School                                               Finals  H#         
===================================================================         
Finals                                                                      
  1 Fast Lane Track Club  'A'                           4:04.33   2         
     1) Latasha Smith                   2) Venice Stewart                   
     3) Jacious Sears                   4) Karimah Davis                    
  2 Jacobs Sports Academy  'A'                          4:09.01   1         
     1) Deshawn Petitt                  2) Darnee Williams                  
     3) Cydney Miller                   4) Amiya Matthews                   
  3 Img Academy  'A'                                    4:10.75   2         
     1) Sarah Absten                    2) Alicia Thomas                    
     3) Alix Still                      4) Alexa Riley King                 
  4 Sprint Athletics Track Club  'A'                    4:11.41   3         
     1) Rachel Edler                    2) Chynna Gomez                     
     3) Megan Lynch                     4) Jade McRae                       
  5 Overtake  'A'                                       4:12.75   1         
     1) Kenya Thompson                  2) Sherri-ann Norton                
     3) Alexis Glasco                   4) Tae-jauhna Cole                  
  6 Lafayette  'A'                                      4:16.16   3         
     1) Gentry Jacquet                  2) Mikaela Vanek                    
     3) Lauren Reedy                    4) Angelle Primeaux                 
  7 Hallandale Thunder  'A'                             4:20.08   1         
     1) Sydney McGinley                 2) Ashonti Warner                   
     3) Keausha Bradley Macklin         4) Destiny Castillo                 
  8 Karr, Edna  'A'                                     4:21.46   3         
     1) Dijon Clark                     2) Taylor Harris                    
     3) Alacia Myles                    4) Mirajah Shelby                   
  9 stampede track club  'A'                            4:22.08   1         
     1) Doneshia Johnson                2) Angel Johnson                    
     3) Khacia Mitchell                 4) Giona Collins                    
 10 stampede elite track  'A'                           4:23.16   1         
     1) Candyla Harris                  2) Jada Rhodes                      
     3) Kalyn Parks                     4) Thristinia Cunningham            
 11 Glen Oaks  'A'                                      4:23.58   2 4:23.574
     1) Dayna Sterling                  2) Jailen Johnson                   
     3) Makeria Wells                   4) Makayla Edwards                  
 12 St. Joseph's, Baton Rouge  'A'                      4:23.58   4 4:23.579
     1) Gabriella Chauvin               2) Annie Hill                       
     3) Kelly Clare Stephens            4) Leanne Livingston                
 13 Brusly  'A'                                         4:26.62   4         
     1) Bran'Nicia Williams             2) Taylor Shaw                      
     3) Ta'la Spates                    4) Tayla Leblanc                    
 14 Dash Track Club  'A'                                4:27.30   2         
     1) Pleasant Harris                 2) Raygan Ballard                   
     3) Maya Mack                       4) Destiny Johnson                  
 15 Sprint Athletics Track Club  'B'                    4:28.07   5         
 16 Zachary  'A'                                        4:30.17   3         
     1) Kiara Bethley                   2) Lydia Johnson                    
     3) Janie O'Connor                  4) Indya Jackson                    
 17 Hallandale Thunder Maroon  'A'                      4:30.18   2         
     1) Kerra Williams                  2) Correnna Saintilmond             
     3) Richara McNeil                  4) Dyandra Antoine                  
 18 Illusions Track Club  'A'                           4:31.27   4         
     1) Aushea Sanders                  2) Elizabeth O'Kere                 
     3) Kaira Ridgley                   4) Jaila Whitaker                   
 19 St. Katharine  'A'                                  4:35.00   5         
     1) Cydni Samuel                    2) Khloe Colar                      
     3) Sanaa Morris                    4) Amya Kyle                        
 20 Hallandale Thunder Gold  'A'                        4:35.60   4         
     1) Takira Williams                 2) Jadae Barrett                    
     3) Kiah Williams                   4) Ashanti Harvey                   
 21 Ursuline Academy  'A'                               4:36.14   5         
     1) Kalee Jo Banks                  2) Jonte Bernard                    
     3) Nadia Haik                      4) Alysia Terry                     
 22 St. Martin's  'A'                                   4:52.51   4         
     1) Anabella Imbornone              2) Isabella Bartholomew             
     3) Chloe Bartholomew               4) Alexandra Bartholomew            
 23 Parkview Baptist  'A'                               4:55.32   5         
     1) Madison Lee                     2) Shea Lee                         
     3) Callie Hardy                    4) Ariel Pedigo                     
 24 Runnels  'A'                                        5:08.88   5         
     1) Ann Fink                        2) Kaylen Howe                      
     3) Micah Roper                     4) Ryan Roper                       
 -- Crossett  'A'                                           DNS   5         
     1) Anna Burnett                    2) Lashunda Lee                     
     3) Zhamoni Washington              4) Yasmine Haynes                   
 -- Curtis, John  'A'                                       DNS   2         
     1) Hannah Ivory                    2) Dar'Jene Brown                   
     3) Cameron Goodman                 4) Troianna Gause                   
 -- Port Gibson  'A'                                        DNS   1         
     1) DeAundre Darden                 2) Elissa Grear                     
     3) Neshia Sanders                  4) Aleigha Sanders                  
 -- West Jefferson  'A'                                     DNS   4         
     1) Le'tyler Louis                  2) Tahja Mitchell                   
     3) Kendrall Pierce                 4) Faith Smith                      
 -- Natchez  'A'                                            DNS   3         
     1) jadelia Ealey                   2) Jade Fleming                     
     3) Jaliyah Harding                 4) CourTneana Beverly               
 -- Canton  'A'                                             DNS   3         
     1) Ja'Myia Brown                   2) Trinity Farve                    
     3) Chemyah Winn                    4) Gabrielle Davis                  

                    
                    
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License    1/7/2017 - 5:40 PM
               2017 LSU High School Indoor Classic - 1/7/2017               
                  Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA                  
 
Event 17  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================         
 SECTIONS AGAINST TIME                                                      
FH Composite: C 3:59.44  2002        Baton Rouge Magnet (LA), Baton         
                         K. Kador, K. Rosby, K. Taylor, B. Harris           
        MEET: M 3:52.89  2007        Stampede Track Club, Stampede          
                         C Wardsworth, M May, B Thomas, C Cross             
    School                                               Finals  H#         
===================================================================         
Finals                                                                      
  1 Fast Lane Track Club  'A'                           4:04.33   2         
     1) Latasha Smith                   2) Venice Stewart                   
     3) Jacious Sears                   4) Karimah Davis                    
  2 Jacobs Sports Academy  'A'                          4:09.01   1         
     1) Deshawn Petitt                  2) Darnee Williams                  
     3) Cydney Miller                   4) Amiya Matthews                   
  3 Img Academy  'A'                                    4:10.75   2         
     1) Sarah Absten                    2) Alicia Thomas                    
     3) Alix Still                      4) Alexa Riley King                 
  4 Sprint Athletics Track Club  'A'                    4:11.41   3         
     1) Rachel Edler                    2) Chynna Gomez                     
     3) Megan Lynch                     4) Jade McRae                       
  5 Overtake  'A'                                       4:12.75   1         
     1) Kenya Thompson                  2) Sherri-ann Norton                
     3) Alexis Glasco                   4) Tae-jauhna Cole                  
  6 Lafayette  'A'                                      4:16.16   3         
     1) Gentry Jacquet                  2) Mikaela Vanek                    
     3) Lauren Reedy                    4) Angelle Primeaux                 
  7 Hallandale Thunder  'A'                             4:20.08   1         
     1) Sydney McGinley                 2) Ashonti Warner                   
     3) Keausha Bradley Macklin         4) Destiny Castillo                 
  8 Karr, Edna  'A'                                     4:21.46   3         
     1) Dijon Clark                     2) Taylor Harris                    
     3) Alacia Myles                    4) Mirajah Shelby                   
  9 stampede track club  'A'                            4:22.08   1         
     1) Doneshia Johnson                2) Angel Johnson                    
     3) Khacia Mitchell                 4) Giona Collins                    
 10 stampede elite track  'A'                           4:23.16   1         
     1) Candyla Harris                  2) Jada Rhodes                      
     3) Kalyn Parks                     4) Thristinia Cunningham            
 11 Glen Oaks  'A'                                      4:23.58   2 4:23.574
     1) Dayna Sterling                  2) Jailen Johnson                   
     3) Makeria Wells                   4) Makayla Edwards                  
 12 St. Joseph's, Baton Rouge  'A'                      4:23.58   4 4:23.579
     1) Gabriella Chauvin               2) Annie Hill                       
     3) Kelly Clare Stephens            4) Leanne Livingston                
 13 Brusly  'A'                                         4:26.62   4         
     1) Bran'Nicia Williams             2) Taylor Shaw                      
     3) Ta'la Spates                    4) Tayla Leblanc                    
 14 Dash Track Club  'A'                                4:27.30   2         
     1) Pleasant Harris                 2) Raygan Ballard                   
     3) Maya Mack                       4) Destiny Johnson                  
 15 Sprint Athletics Track Club  'B'                    4:28.07   5         
 16 Zachary  'A'                                        4:30.17   3         
     1) Kiara Bethley                   2) Lydia Johnson                    
     3) Janie O'Connor                  4) Indya Jackson                    
 17 Hallandale Thunder Maroon  'A'                      4:30.18   2         
     1) Kerra Williams                  2) Correnna Saintilmond             
     3) Richara McNeil                  4) Dyandra Antoine                  
 18 Illusions Track Club  'A'                           4:31.27   4         
     1) Aushea Sanders                  2) Elizabeth O'Kere                 
     3) Kaira Ridgley                   4) Jaila Whitaker                   
 19 St. Katharine  'A'                                  4:35.00   5         
     1) Cydni Samuel                    2) Khloe Colar                      
     3) Sanaa Morris                    4) Amya Kyle                        
 20 Hallandale Thunder Gold  'A'                        4:35.60   4         
     1) Takira Williams                 2) Jadae Barrett                    
     3) Kiah Williams                   4) Ashanti Harvey                   
 21 Ursuline Academy  'A'                               4:36.14   5         
     1) Kalee Jo Banks                  2) Jonte Bernard                    
     3) Nadia Haik                      4) Alysia Terry                     
 22 St. Martin's  'A'                                   4:52.51   4         
     1) Anabella Imbornone              2) Isabella Bartholomew             
     3) Chloe Bartholomew               4) Alexandra Bartholomew            
 23 Parkview Baptist  'A'                               4:55.32   5         
     1) Madison Lee                     2) Shea Lee                         
     3) Callie Hardy                    4) Ariel Pedigo                     
 24 Runnels  'A'                                        5:08.88   5         
     1) Ann Fink                        2) Kaylen Howe                      
     3) Micah Roper                     4) Ryan Roper                       
 -- Crossett  'A'                                           DNS   5         
     1) Anna Burnett                    2) Lashunda Lee                     
     3) Zhamoni Washington              4) Yasmine Haynes                   
 -- Curtis, John  'A'                                       DNS   2         
     1) Hannah Ivory                    2) Dar'Jene Brown                   
     3) Cameron Goodman                 4) Troianna Gause                   
 -- Port Gibson  'A'                                        DNS   1         
     1) DeAundre Darden                 2) Elissa Grear                     
     3) Neshia Sanders                  4) Aleigha Sanders                  
 -- West Jefferson  'A'                                     DNS   4         
     1) Le'tyler Louis                  2) Tahja Mitchell                   
     3) Kendrall Pierce                 4) Faith Smith                      
 -- Natchez  'A'                                            DNS   3         
     1) jadelia Ealey                   2) Jade Fleming                     
     3) Jaliyah Harding                 4) CourTneana Beverly               
 -- Canton  'A'                                             DNS   3         
     1) Ja'Myia Brown                   2) Trinity Farve                    
     3) Chemyah Winn                    4) Gabrielle Davis