2017 LSU HS Qualifier
Jan 21, 2017

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License 
            2017 LSU High School Qualifier - 1/21/2017             
             Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA              
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
===================================================================
 HEATS AGAINST TIME                                                
FH Composite: C 4:15.90  2/22/2014   Zachary Albright, St. Paul's  
        MEET: M 4:16.98  1/23/2016   Devyn Keith, Curtis, John     
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals                                                             
  1 Key Alfred                   Carencro               4:32.97   1
  2 Cole Billiot                 Parkway                4:39.33   1
  3 Charles Kreamer              St. Thomas More        4:42.25   1
  4 Noah Elder                   Mandeville             4:43.26   1
  5 Harold Miller                Catholic, Ba           4:43.80   1
  6 Michael Lee                  Episcopal              4:44.09   1
  7 Caleb Dugas                  Catholic, Ba           4:44.24   2
  8 Stephen Schlottman           St. Paul's             4:45.43   1
  9 Evan Hendry                  St. Paul's             4:46.05   1
 10 Cade Martin                  Holy Cross             4:46.56   2
 11 Kolyn Saltzman               Westgate               4:46.91   1
 12 Sam Avants                   White, E.D.            4:48.58   1
 13 Andre' Bellard               Lafayette              4:49.03   2
 14 Austin Broussard             Episcopal              4:49.56   1
 15 Henry Snyder                 Mandeville             4:51.31   2
 16 Logan Lucas                  St. Thomas Aquinas     4:52.26   2
 17 Conner Meche                 Teurlings Catholic     4:52.85   2
 18 Kaleb Chanet                 East Ascension         4:53.71   2
 19 Jace Peters                  Westgate               4:55.13   2
 20 Logan Thibodeaux             Ascension Catholic     4:55.45   3
 21 Cameron Rogers               Parkway                4:56.14   2
 22 Owen Pellegrin               Covenant Christian     4:57.93   2
 23 Cooper Miller                Natchitoches           4:58.29   3
 24 Trent Terminie               Holy Cross             4:58.49   3
 25 Alexander Bienvenu           Archbishop Rummel      4:58.56   2
 26 Michael Folse                Vandebilt Catholic     4:59.51   3
 27 Dylan Smith                  Vandebilt Catholic     5:01.34   4
 28 Sam Recile                   Jesuit, New Orleans    5:02.36   4
 29 Harrison Hartwell            Ruston                 5:03.58   1
 30 Tyson White                  Ruston                 5:03.92   1
 31 luke spano                   Ascension Catholic     5:04.64   3
 32 Kyle Merchant                Belle Chasse           5:04.79   3
 33 Justin Unger                 Curtis, John           5:05.22   3
 34 Matthew Brown                Natchitoches           5:06.00   4
 35 Ian Valdez                   Berwick                5:06.90   1
 36 Brady Mitchell               Curtis, John           5:08.25   2
 37 Desmond Johnson              Franklin Parish        5:08.32   3
 38 Darius Wells                 Broadmoor              5:09.81   2
 39 Daniel Bradberry             Lafayette              5:10.05   3
 40 Gabriel Eberle               Archbishop Rummel      5:10.20   4
 41 Andrew Edmonds               Covenant Christian     5:10.43   3
 42 Harrison LeBlanc             Jesuit, New Orleans    5:10.53   4
 43 Daniel Ahrens                Alexandria             5:12.21   3
 44 Dominick Thomas              Zachary                5:12.53   3
 45 Dawson Gildig                St. Thomas Aquinas     5:12.60   5
 46 Elijah Rosiere               Archbishop Shaw        5:12.83   4
 47 Jack Moran                   University Lab         5:13.94   7
 48 Rodney Carter                Jehovah-Jire           5:14.00   3
 49 Austin Daigle                St. Thomas More        5:14.10   3
 50 Darrell Jr Thomas            Capitol                5:14.71   5
 51 Nick Story                   Sumner, Jewel          5:15.80   6
 52 Drake Badeaux                Hahnville              5:18.59   4
 53 Paul Mantzel                 Belle Chasse           5:21.09   4
 54 Eric Brown                   Hahnville              5:23.32   6
 55 Ben Beard                    Holy Savior Menard     5:23.47   4
 56 Omar Aly                     King, Grace            5:23.99   5
 57 Cade Minton                  Central Cath           5:27.35   5
 58 Adrian Gonzales              Sumner, Jewel          5:28.11   6
 59 Abram Bernstein              Brother Martin         5:28.51   5
 60 Ryan Boudreaux               Patrick Tayl           5:32.08   5
 61 Bradley Gueho                Catholic, Po           5:33.49   2
 62 Parker Dry                   Newman, Isidore        5:33.95   5
 63 Mason Hemphil                Pearl River            5:35.00   4
 64 Jacob Seeling                Holy Savior Menard     5:35.96   5
 65 Hesham Akrim                 Broadmoor              5:36.19   5
 66 Coby Sanchez                 Woodlawn, Ba           5:37.24   4
 67 Saulomon John                Woodlawn, Ba           5:37.50   4
 68 Christian Devers             Byrd, C.E.             5:38.53   4
 69 Mack Allen                   East Ascension         5:40.88   7
 70 Blaze Bright                 Erath                  5:41.08   7
 71 Reese Brumfield              Parkview Baptist       5:48.73   7
 72 John Mitchell                Archbishop Shaw        5:50.65   5
 73 Adrain Lamotte               McKinley               5:52.63   6
 74 Trent Burke                  De La Salle            5:57.86   6
 75 Julian Johnson               Baton Rouge Magnet     5:58.17   5
 76 Nathan Milioto               Lutcher                6:00.18   6
 77 Nick Morel                   Catholic, Po           6:00.30   6
 78 Long Pham                    West Ouachita          6:01.80   5
 79 Gregory Bergeron             St. Charles            6:02.61   6
 80 Dominic Boesen               St. Charles            6:03.16   6
 81 Isaiah Rouzan                St. Augustine          6:03.82   7
 82 Keil Bauer                   Christian Life         6:03.92   6
 83 Decquante McClure            St. Augustine          6:05.37   7
 84 Tyren Henderson              Baker                  6:09.51   7
 85 Darrin Helmer                Fisher                 6:21.14   7
 -- Connor Cantrelle             Lutcher                    DNF   7
 -- Robert Hudson                De La Salle                DNF   7
 -- Ricardo Stevenson            West Jefferson             DNS   7
 -- Hunter Castaneda             West Ouachita              DNS   1
 -- Dean Campbell                Runnels                    DNS   5
 -- Isaiah Rankins               Southern Lab               DNS   5
 -- Sam Matthews                 Runnels                    DNS   2
 -- Alvin Conner                 Carver, G.W.               DNS   7
 -- Ethen Surie                  Erath                      DNS   3
 -- Chevonne Cousin              Karr, Edna                 DNS   4
 -- kiren smith                  Glen Oaks                  DNS   6
 -- thomas watson                Glen Oaks                  DNS   7
 -- Joe Chandler                 Franklin Parish            DNS   7
 -- Jacob Moore                  Westminster                DNS   5
 -- Roderick Short               Mansfield                  DNS   6
 -- Will Warrick                 Newman, Isidore            DNS   6
 -- David Johnson                Karr, Edna                 DNS   7
 -- Tavien Jenkins               Carver, G.W.               DNS   6

                    
                    
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License 
            2017 LSU High School Qualifier - 1/21/2017             
             Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA              
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
===================================================================
 HEATS AGAINST TIME                                                
FH Composite: C 4:15.90  2/22/2014   Zachary Albright, St. Paul's  
        MEET: M 4:16.98  1/23/2016   Devyn Keith, Curtis, John     
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals                                                             
  1 Key Alfred                   Carencro               4:32.97   1
  2 Cole Billiot                 Parkway                4:39.33   1
  3 Charles Kreamer              St. Thomas More        4:42.25   1
  4 Noah Elder                   Mandeville             4:43.26   1
  5 Harold Miller                Catholic, Ba           4:43.80   1
  6 Michael Lee                  Episcopal              4:44.09   1
  7 Caleb Dugas                  Catholic, Ba           4:44.24   2
  8 Stephen Schlottman           St. Paul's             4:45.43   1
  9 Evan Hendry                  St. Paul's             4:46.05   1
 10 Cade Martin                  Holy Cross             4:46.56   2
 11 Kolyn Saltzman               Westgate               4:46.91   1
 12 Sam Avants                   White, E.D.            4:48.58   1
 13 Andre' Bellard               Lafayette              4:49.03   2
 14 Austin Broussard             Episcopal              4:49.56   1
 15 Henry Snyder                 Mandeville             4:51.31   2
 16 Logan Lucas                  St. Thomas Aquinas     4:52.26   2
 17 Conner Meche                 Teurlings Catholic     4:52.85   2
 18 Kaleb Chanet                 East Ascension         4:53.71   2
 19 Jace Peters                  Westgate               4:55.13   2
 20 Logan Thibodeaux             Ascension Catholic     4:55.45   3
 21 Cameron Rogers               Parkway                4:56.14   2
 22 Owen Pellegrin               Covenant Christian     4:57.93   2
 23 Cooper Miller                Natchitoches           4:58.29   3
 24 Trent Terminie               Holy Cross             4:58.49   3
 25 Alexander Bienvenu           Archbishop Rummel      4:58.56   2
 26 Michael Folse                Vandebilt Catholic     4:59.51   3
 27 Dylan Smith                  Vandebilt Catholic     5:01.34   4
 28 Sam Recile                   Jesuit, New Orleans    5:02.36   4
 29 Harrison Hartwell            Ruston                 5:03.58   1
 30 Tyson White                  Ruston                 5:03.92   1
 31 luke spano                   Ascension Catholic     5:04.64   3
 32 Kyle Merchant                Belle Chasse           5:04.79   3
 33 Justin Unger                 Curtis, John           5:05.22   3
 34 Matthew Brown                Natchitoches           5:06.00   4
 35 Ian Valdez                   Berwick                5:06.90   1
 36 Brady Mitchell               Curtis, John           5:08.25   2
 37 Desmond Johnson              Franklin Parish        5:08.32   3
 38 Darius Wells                 Broadmoor              5:09.81   2
 39 Daniel Bradberry             Lafayette              5:10.05   3
 40 Gabriel Eberle               Archbishop Rummel      5:10.20   4
 41 Andrew Edmonds               Covenant Christian     5:10.43   3
 42 Harrison LeBlanc             Jesuit, New Orleans    5:10.53   4
 43 Daniel Ahrens                Alexandria             5:12.21   3
 44 Dominick Thomas              Zachary                5:12.53   3
 45 Dawson Gildig                St. Thomas Aquinas     5:12.60   5
 46 Elijah Rosiere               Archbishop Shaw        5:12.83   4
 47 Jack Moran                   University Lab         5:13.94   7
 48 Rodney Carter                Jehovah-Jire           5:14.00   3
 49 Austin Daigle                St. Thomas More        5:14.10   3
 50 Darrell Jr Thomas            Capitol                5:14.71   5
 51 Nick Story                   Sumner, Jewel          5:15.80   6
 52 Drake Badeaux                Hahnville              5:18.59   4
 53 Paul Mantzel                 Belle Chasse           5:21.09   4
 54 Eric Brown                   Hahnville              5:23.32   6
 55 Ben Beard                    Holy Savior Menard     5:23.47   4
 56 Omar Aly                     King, Grace            5:23.99   5
 57 Cade Minton                  Central Cath           5:27.35   5
 58 Adrian Gonzales              Sumner, Jewel          5:28.11   6
 59 Abram Bernstein              Brother Martin         5:28.51   5
 60 Ryan Boudreaux               Patrick Tayl           5:32.08   5
 61 Bradley Gueho                Catholic, Po           5:33.49   2
 62 Parker Dry                   Newman, Isidore        5:33.95   5
 63 Mason Hemphil                Pearl River            5:35.00   4
 64 Jacob Seeling                Holy Savior Menard     5:35.96   5
 65 Hesham Akrim                 Broadmoor              5:36.19   5
 66 Coby Sanchez                 Woodlawn, Ba           5:37.24   4
 67 Saulomon John                Woodlawn, Ba           5:37.50   4
 68 Christian Devers             Byrd, C.E.             5:38.53   4
 69 Mack Allen                   East Ascension         5:40.88   7
 70 Blaze Bright                 Erath                  5:41.08   7
 71 Reese Brumfield              Parkview Baptist       5:48.73   7
 72 John Mitchell                Archbishop Shaw        5:50.65   5
 73 Adrain Lamotte               McKinley               5:52.63   6
 74 Trent Burke                  De La Salle            5:57.86   6
 75 Julian Johnson               Baton Rouge Magnet     5:58.17   5
 76 Nathan Milioto               Lutcher                6:00.18   6
 77 Nick Morel                   Catholic, Po           6:00.30   6
 78 Long Pham                    West Ouachita          6:01.80   5
 79 Gregory Bergeron             St. Charles            6:02.61   6
 80 Dominic Boesen               St. Charles            6:03.16   6
 81 Isaiah Rouzan                St. Augustine          6:03.82   7
 82 Keil Bauer                   Christian Life         6:03.92   6
 83 Decquante McClure            St. Augustine          6:05.37   7
 84 Tyren Henderson              Baker                  6:09.51   7
 85 Darrin Helmer                Fisher                 6:21.14   7
 -- Connor Cantrelle             Lutcher                    DNF   7
 -- Robert Hudson                De La Salle                DNF   7
 -- Ricardo Stevenson            West Jefferson             DNS   7
 -- Hunter Castaneda             West Ouachita              DNS   1
 -- Dean Campbell                Runnels                    DNS   5
 -- Isaiah Rankins               Southern Lab               DNS   5
 -- Sam Matthews                 Runnels                    DNS   2
 -- Alvin Conner                 Carver, G.W.               DNS   7
 -- Ethen Surie                  Erath                      DNS   3
 -- Chevonne Cousin              Karr, Edna                 DNS   4
 -- kiren smith                  Glen Oaks                  DNS   6
 -- thomas watson                Glen Oaks                  DNS   7
 -- Joe Chandler                 Franklin Parish            DNS   7
 -- Jacob Moore                  Westminster                DNS   5
 -- Roderick Short               Mansfield                  DNS   6
 -- Will Warrick                 Newman, Isidore            DNS   6
 -- David Johnson                Karr, Edna                 DNS   7
 -- Tavien Jenkins               Carver, G.W.               DNS   6