2018 LSU HS Classic
Jan 6, 2018

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License          1/6/2018 - 6:50 PM
                  2018 LSU High School Indoor Classic - 1/6/2018                  
                     Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA                     
 
Event 6  Boys 800 Meter Run
===================================================================               
 SECTIONS AGAINST TIME                                                            
FH Composite: C 1:50.56  1987        George Kersh, Pearl HS (MS)                  
        MEET: M 1:50.56  1987        George Kersh, Pearl HS (MS)                  
    Name                    Year School                  Finals  H#               
===================================================================               
Finals                                                                            
  1 Jalen McCoy                  Port Gibson            2:02.68   1               
  2 Brian Miller                 Catholic, Ba           2:04.65   1               
  3 Stephenson Fleurtot          Fast Lane Tr           2:06.47   1               
  4 Johnathon Lewis              track san an           2:07.73   7               
  5 Seth Sonnier                 St. Thomas More        2:07.85   1               
  6 Josiah Campbell              Hallandale T           2:08.82   1               
  7 Logan Lucas                  St. Thomas Aquinas     2:09.00   2               
  8 Isaiah Rankins               Southern Lab           2:09.32   2               
  9 Riley Plunkett               Lafayette              2:09.41   2               
 10 thomas daigle                Ascension Catholic     2:09.69   1               
 11 Marshall Buhler              Fontainebleau          2:09.75   7               
 12 Jordan Thompson              Broadmoor              2:10.14   7               
 13 Andrew Kay                   St. Louis              2:10.29   2               
 14 Ethan Dupas                  Brother Martin         2:10.58   3               
 15 Denton Young                 Curtis, John           2:11.05   1               
 16 John Ross Donnes             St. Thomas Aquinas     2:12.87   2               
 17 Brandon Gilbert              Mandeville             2:13.90   1               
 18 Jack Schamban                Randolph School        2:14.28   3               
 19 Londyn Roberts               New Iberia             2:14.52   6               
 20 Jason Brown                  Carver, G.W.           2:15.73   4               
 21 Aaron Delgado                Lake Area New Tech     2:16.00   4               
 22 Keiante Lazard               Zachary                2:16.07   6               
 23 Carnell Alexander, Jr        Jehovah-Jire           2:17.59   4               
 24 Phasonta Allen               Total Packag           2:17.70   2               
 25 Rodney Carter                Jehovah-Jire           2:17.89   3               
 26 Chris Vega                   Fontainebleau          2:18.73   6               
 27 Cade Minton                  Central Cath           2:19.22   4               
 28 Darrell Jr Thomas            Capitol                2:19.92   4               
 29 Gabe Costa                   Brother Martin         2:20.59   3               
 30 Chadane Sutherland           Total Packag           2:20.75   2               
 31 Josh Hasselbeck              Mandeville             2:23.45   3               
 32 Zach Rubin                   Hallandale Thunder     2:23.68   6               
 33 George Lebeuf                Broadmoor              2:23.74   6               
 34 Chris Matise                 Curtis, John           2:24.41   3               
 35 Alex Cosse                   Karr, Edna             2:25.07   2               
 36 Brandon Lewis                Carver, G.W.           2:27.22   6               
 37 chase walker                 Ascension Catholic     2:27.33   4               
 38 Kenneth Harris               Track San An           2:28.09   6               
 39 kelton jolla                 Wilkinson County       2:29.03   5               
 40 Caleb Franklin               Zachary                2:30.21   4               
 41 owen roach                   St. Louis              2:31.46   5               
 42 Deron Penrose                Track San An           2:32.69   7               
 43 Desmond Harris               Crossett               2:33.09   7               
 44 Morris Evans                 Port Gibson            2:33.71   3               
 45 Macen Smith                  Columbia Academy       2:33.95   5               
   2:51.682 (2:51.682)                                                            
 46 quincy jones                 Wilkinson County       2:34.38   5               
 47 Nick Nicholas                McComb                 2:34.50   7               
 48 Damon Perrier                Cox, Helen             2:37.14   4               
 49 Devin Carter                 Long Beach             2:37.83   5               
 50 Isaiah Rouzan                St. Augustine          2:40.12   5               
 51 Nick Morel                   Catholic, Po           2:41.64   5               
 52 Reese Chiasion               Covenant Christian     2:47.84   4               
 -- Joseph Patterson             Cox, Helen                  FS   7               
 -- Anthony Magee                McComb                      DQ   6 Broke too soon
 -- Xavier Howard                track san an               DNS   7               
 -- Lafayette Collins            Scotlandville              DNS   3               
 -- Decquante McClure            St. Augustine              DNS   7               
 -- Elden Bontemps               West Jefferson             DNS   3               
 -- Jeremy Green                 Crossett                   DNS   7               
 -- Chris Villarreal             Track San An               DNS   6               
 -- Joshua McDonald              Port Gibson                DNS   5               
 -- Damion Hawkins               Natchez                    DNS   5               
 -- Isaiah Wesley                Natchez                    DNS   5               
 -- Humberto Ramirez             Overtake                   DNS   1               
 -- Trevis Williams              Kipp Booker                DNS   6               
 -- Eli Brignac                  Loranger                   DNS   4               
 -- Kendrick Williams            Landry/Walker              DNS   2               
 -- Brent Mitchell               Columbia Academy           DNS   3               
 -- Elyjaiah Durden              Jacobs Sport               DNS   1               
 -- Kendell Bailey               Landry/Walker              DNS   2               

                    
                    
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License          1/6/2018 - 6:50 PM
                  2018 LSU High School Indoor Classic - 1/6/2018                  
                     Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA                     
 
Event 6  Boys 800 Meter Run
===================================================================               
 SECTIONS AGAINST TIME                                                            
FH Composite: C 1:50.56  1987        George Kersh, Pearl HS (MS)                  
        MEET: M 1:50.56  1987        George Kersh, Pearl HS (MS)                  
    Name                    Year School                  Finals  H#               
===================================================================               
Finals                                                                            
  1 Jalen McCoy                  Port Gibson            2:02.68   1               
  2 Brian Miller                 Catholic, Ba           2:04.65   1               
  3 Stephenson Fleurtot          Fast Lane Tr           2:06.47   1               
  4 Johnathon Lewis              track san an           2:07.73   7               
  5 Seth Sonnier                 St. Thomas More        2:07.85   1               
  6 Josiah Campbell              Hallandale T           2:08.82   1               
  7 Logan Lucas                  St. Thomas Aquinas     2:09.00   2               
  8 Isaiah Rankins               Southern Lab           2:09.32   2               
  9 Riley Plunkett               Lafayette              2:09.41   2               
 10 thomas daigle                Ascension Catholic     2:09.69   1               
 11 Marshall Buhler              Fontainebleau          2:09.75   7               
 12 Jordan Thompson              Broadmoor              2:10.14   7               
 13 Andrew Kay                   St. Louis              2:10.29   2               
 14 Ethan Dupas                  Brother Martin         2:10.58   3               
 15 Denton Young                 Curtis, John           2:11.05   1               
 16 John Ross Donnes             St. Thomas Aquinas     2:12.87   2               
 17 Brandon Gilbert              Mandeville             2:13.90   1               
 18 Jack Schamban                Randolph School        2:14.28   3               
 19 Londyn Roberts               New Iberia             2:14.52   6               
 20 Jason Brown                  Carver, G.W.           2:15.73   4               
 21 Aaron Delgado                Lake Area New Tech     2:16.00   4               
 22 Keiante Lazard               Zachary                2:16.07   6               
 23 Carnell Alexander, Jr        Jehovah-Jire           2:17.59   4               
 24 Phasonta Allen               Total Packag           2:17.70   2               
 25 Rodney Carter                Jehovah-Jire           2:17.89   3               
 26 Chris Vega                   Fontainebleau          2:18.73   6               
 27 Cade Minton                  Central Cath           2:19.22   4               
 28 Darrell Jr Thomas            Capitol                2:19.92   4               
 29 Gabe Costa                   Brother Martin         2:20.59   3               
 30 Chadane Sutherland           Total Packag           2:20.75   2               
 31 Josh Hasselbeck              Mandeville             2:23.45   3               
 32 Zach Rubin                   Hallandale Thunder     2:23.68   6               
 33 George Lebeuf                Broadmoor              2:23.74   6               
 34 Chris Matise                 Curtis, John           2:24.41   3               
 35 Alex Cosse                   Karr, Edna             2:25.07   2               
 36 Brandon Lewis                Carver, G.W.           2:27.22   6               
 37 chase walker                 Ascension Catholic     2:27.33   4               
 38 Kenneth Harris               Track San An           2:28.09   6               
 39 kelton jolla                 Wilkinson County       2:29.03   5               
 40 Caleb Franklin               Zachary                2:30.21   4               
 41 owen roach                   St. Louis              2:31.46   5               
 42 Deron Penrose                Track San An           2:32.69   7               
 43 Desmond Harris               Crossett               2:33.09   7               
 44 Morris Evans                 Port Gibson            2:33.71   3               
 45 Macen Smith                  Columbia Academy       2:33.95   5               
   2:51.682 (2:51.682)                                                            
 46 quincy jones                 Wilkinson County       2:34.38   5               
 47 Nick Nicholas                McComb                 2:34.50   7               
 48 Damon Perrier                Cox, Helen             2:37.14   4               
 49 Devin Carter                 Long Beach             2:37.83   5               
 50 Isaiah Rouzan                St. Augustine          2:40.12   5               
 51 Nick Morel                   Catholic, Po           2:41.64   5               
 52 Reese Chiasion               Covenant Christian     2:47.84   4               
 -- Joseph Patterson             Cox, Helen                  FS   7               
 -- Anthony Magee                McComb                      DQ   6 Broke too soon
 -- Xavier Howard                track san an               DNS   7               
 -- Lafayette Collins            Scotlandville              DNS   3               
 -- Decquante McClure            St. Augustine              DNS   7               
 -- Elden Bontemps               West Jefferson             DNS   3               
 -- Jeremy Green                 Crossett                   DNS   7               
 -- Chris Villarreal             Track San An               DNS   6               
 -- Joshua McDonald              Port Gibson                DNS   5               
 -- Damion Hawkins               Natchez                    DNS   5               
 -- Isaiah Wesley                Natchez                    DNS   5               
 -- Humberto Ramirez             Overtake                   DNS   1               
 -- Trevis Williams              Kipp Booker                DNS   6               
 -- Eli Brignac                  Loranger                   DNS   4               
 -- Kendrick Williams            Landry/Walker              DNS   2               
 -- Brent Mitchell               Columbia Academy           DNS   3               
 -- Elyjaiah Durden              Jacobs Sport               DNS   1               
 -- Kendell Bailey               Landry/Walker              DNS   2