2018 LSU HS Classic
Jan 6, 2018

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License          1/6/2018 - 6:50 PM
                  2018 LSU High School Indoor Classic - 1/6/2018                  
                     Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA                     
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash
===================================================================               
 SECTIONS AGAINST TIME                                                            
FH Composite: C 48.15  2001        Ashton Collins, JS Clark (LA)                  
        MEET: M 48.39  2007        Chris Ward, Florida Elite                      
    Name                    Year School                  Finals  H#               
===================================================================               
Finals                                                                            
  1 Sean Burrell                 Zachary                  49.61   1               
  2 Xavier Johnson               Texas Greyhounds         50.87   1               
  3 Derrick Price                Carver, G.W.             51.63   2               
  4 Robert Williams              Sprint Athle             51.98   2               
  5 Joseph Taylor                West Jefferson           52.50   4               
  6 Rytravious Ollie             Canton                   52.64   1               
  7 Kam Jackson                  West Feliciana           52.67  20               
  8 Mark Emilien                 West Jefferson           52.69   6               
  9 Cameron Smith                Sprint Athle             52.76   2               
 10 Peter Anderson               Hallandale Thunder       52.93   1               
 11 D.J. Butler                  Catholic, Ba             53.11   4               
 12 Myelle Tealer                Port Gibson              53.45   3 53.444        
 13 Ramus Wright                 Hallandale T             53.45   6 53.449        
 14 Gerald Henderson             Cox, Helen               53.48   3               
 15 Clyedterrious Thomas         Bogalusa                 53.62   4               
 16 Iman Matan                   Track San An             53.67  18               
 17 Seth Bouillon                St. Louis                53.69   6               
 18 Londyn Roberts               New Iberia               54.03   5               
 19 Steven Morrison              Baker                    54.36   2               
 20 Kameron Jones                Sprint Athle             54.55  19               
 21 Kayuan Teal                  Sprint Athle             54.61   3               
 22 Josiah Campbell              Hallandale T             54.74   5               
 23 Xavier Howard                track san an             54.76  16               
 24 Christian Bell               Donaldsonville           54.83  11               
 25 Fenton Williams              Karr, Edna               54.95   3               
 26 Issac Rodriguez              Texas Greyhounds         55.04   4 55.036        
 27 Gabriel Meyer                St. Louis                55.04  11 55.039        
 28 Jerron Mercade               Carver, G.W.             55.09   8               
 29 Isaiah Rankins               Southern Lab             55.17  11               
 30 Micah Williams               Lafayette                55.49   7               
 31 Daidren Thomas McCreany      Temple Greyhounds        55.50  20               
 32 Donovan Johnson              Cox, Helen               55.74   9               
 33 Kermit Johnson               Zachary                  55.81   4               
 34 Judah Harris                 Jacobs Acade             56.00  18               
 35 Tahner Raphael               St. Thomas More          56.79   5               
 36 Keyvarria Gregory            Carver-Montgomery        56.86   8               
 37 Keandre Hayes                Wilkinson County         57.12  12               
 38 Isaiah Wilson                Catholic, Ba             57.22  11               
 39 Jude Vitrano                 St. Thomas Aquinas       57.25   6               
 40 Adrian Sharper, Jr           Jehovah-Jire             57.31  10               
 41 Joshua Eastin                Randolph School          57.34  13               
 42 Rafeal Joseph                Hahnville                57.35  20               
 43 James Downing                Newman, Isidore          57.37  10               
 44 Connor Washington            Jacobs Acade             57.41  18               
 45 Kane Delaney                 Tioga                    57.46  13               
 46 Blake McCray                 Baker                    57.59  15               
 47 Jacob Hines                  Total Packag             57.62   7               
 48 Austin Howell                Gulf Coast E             57.66   7               
 49 Jaques Austin                Terrebonne               57.88   5               
 50 Titus Williams               Canton                   57.99   7               
 51 Riley Plunkett               Lafayette                58.11   9               
 52 Jachius Spears               Broadmoor                58.13  19               
 53 Jeremy Green                 Crossett                 58.58  19               
 54 Melvin Monet Jr              Track San Antonio        58.79  15               
 55 Darien Rickson               Higgins, L.W.            59.11  12               
 56 Chris Villarreal             Track San An             59.30  15               
 57 Rodney Carter                Jehovah-Jire             59.35  11               
 58 Anthony Davis                East Iberville           59.65   9               
 59 Eddie McZeal                 New Iberia               59.71  16               
 60 Dezarion Singleton           Wilkinson County       1:00.07  12               
 61 Delvonte Green               Higgins, L.W.          1:00.33  12               
 62 Devonta Ray                  Terrebonne             1:00.52   9               
 63 Joseph Laster                Sprint Athle           1:01.27  18               
 64 Juan Patterson               Lake Area New Tech     1:01.42  15               
 65 Alex Cedotal                 Ascension Catholic     1:01.81  13               
 66 dyling nelson                Bogalusa               1:01.84   9               
 67 Patrick Lee                  Broadmoor              1:01.95  15               
 68 Derek Manzo                  Personal Tou           1:02.25  19               
 69 William Alexander            St. Thomas More        1:02.36   8               
 70 Kenneth Harris               Track San An           1:02.71  20               
 71 Joseph Newman                East Iberville         1:03.56  16               
 72 Santana Richardson           Kipp Booker            1:03.76   3               
 73 Avery Reese                  Cobb Track             1:03.95   9               
 74 Campbell McCoy               Newman, Isidore        1:04.43  13               
 75 LaSteven Brown               Gulf Coast E           1:04.60  10               
 76 Macen Smith                  Columbia Academy       1:04.90  16               
 77 Joseph Walker                St. Augustine          1:05.96   2               
 78 Tyrin McDonald               Port Gibson            1:06.76  13               
 79 Glenn Powell                 Jefferson, Thomas      1:07.38  15               
 80 Amir Trotter                 St. Augustine          1:08.38   4               
 81 Brian Jones                  Port Gibson            1:08.71  13               
 82 Emmet Dumas                  St. James              1:09.18  18               
 83 Deron Penrose                Track San An           1:09.77  20               
 -- Phasonta Allen               Total Packag                DQ   8 Broke too soon
 -- thomas daigle                Ascension Catholic         DNS   8               
 -- Johnathan Sheridan           Track San An               DNS  19               
 -- Corey Wren                   Curtis, John               DNS   6               
 -- Amari Johnson                Hallandale Thunder         DNS   1               
 -- Reese Chiasion               Covenant Christian         DNS  11               
 -- Trayv'on Culbert             Tioga                      DNS  10               
 -- Blake Gilmore                Sprint Athle               DNS  20               
 -- Johnathon Lewis              track san an               DNS  17               
 -- Tyrone Leggette              Curtis, John               DNS  12               
 -- Wood Pierre                  E.O.T.O. Elite             DNS   3               
 -- Brent Mitchell               Columbia Academy           DNS  10               
 -- Myles McCord                 Track San An               DNS  14               
 -- Joshua Modeste               E.O.T.O. Elite             DNS   2               
 -- Xavier Goodly                Westlake                   DNS  16               
 -- Jared Jackson                Karr, Edna                 DNS   5               
 -- Nickolas Cole                Natchez                    DNS  18               
 -- Trimell Carey                Scotlandville              DNS   8               
 -- Humberto Ramirez             Overtake                   DNS   7               
 -- Jordan Robb                  Long Beach                 DNS  16               
 -- Eric Johnson                 Lake Area New Tech         DNS  17               
 -- Tyler Hill                   McComb                     DNS  17               
 -- Logan Matherne               Long Beach                 DNS  19               
 -- Wes Minton                   Randolph School            DNS  12               
 -- Brian Johnson                Jefferson, Thomas          DNS  14               
 -- Kevin Kelly                  Port Gibson                DNS   7               
 -- Amari Caldwell               Jacobs Sport               DNS   6               
 -- Jovonn Watson                Crossett                   DNS  10               
 -- Caleb Nelson                 Track San Antonio          DNS  17               
 -- Keenen Boyd                  Kipp Booker                DNS  14               
 -- Cleve Hadrick                Landry/Walker              DNS   5               
 -- Jamal Morris                 Landry/Walker              DNS   1               

                    
                    
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License          1/6/2018 - 6:50 PM
                  2018 LSU High School Indoor Classic - 1/6/2018                  
                     Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA                     
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash
===================================================================               
 SECTIONS AGAINST TIME                                                            
FH Composite: C 48.15  2001        Ashton Collins, JS Clark (LA)                  
        MEET: M 48.39  2007        Chris Ward, Florida Elite                      
    Name                    Year School                  Finals  H#               
===================================================================               
Finals                                                                            
  1 Sean Burrell                 Zachary                  49.61   1               
  2 Xavier Johnson               Texas Greyhounds         50.87   1               
  3 Derrick Price                Carver, G.W.             51.63   2               
  4 Robert Williams              Sprint Athle             51.98   2               
  5 Joseph Taylor                West Jefferson           52.50   4               
  6 Rytravious Ollie             Canton                   52.64   1               
  7 Kam Jackson                  West Feliciana           52.67  20               
  8 Mark Emilien                 West Jefferson           52.69   6               
  9 Cameron Smith                Sprint Athle             52.76   2               
 10 Peter Anderson               Hallandale Thunder       52.93   1               
 11 D.J. Butler                  Catholic, Ba             53.11   4               
 12 Myelle Tealer                Port Gibson              53.45   3 53.444        
 13 Ramus Wright                 Hallandale T             53.45   6 53.449        
 14 Gerald Henderson             Cox, Helen               53.48   3               
 15 Clyedterrious Thomas         Bogalusa                 53.62   4               
 16 Iman Matan                   Track San An             53.67  18               
 17 Seth Bouillon                St. Louis                53.69   6               
 18 Londyn Roberts               New Iberia               54.03   5               
 19 Steven Morrison              Baker                    54.36   2               
 20 Kameron Jones                Sprint Athle             54.55  19               
 21 Kayuan Teal                  Sprint Athle             54.61   3               
 22 Josiah Campbell              Hallandale T             54.74   5               
 23 Xavier Howard                track san an             54.76  16               
 24 Christian Bell               Donaldsonville           54.83  11               
 25 Fenton Williams              Karr, Edna               54.95   3               
 26 Issac Rodriguez              Texas Greyhounds         55.04   4 55.036        
 27 Gabriel Meyer                St. Louis                55.04  11 55.039        
 28 Jerron Mercade               Carver, G.W.             55.09   8               
 29 Isaiah Rankins               Southern Lab             55.17  11               
 30 Micah Williams               Lafayette                55.49   7               
 31 Daidren Thomas McCreany      Temple Greyhounds        55.50  20               
 32 Donovan Johnson              Cox, Helen               55.74   9               
 33 Kermit Johnson               Zachary                  55.81   4               
 34 Judah Harris                 Jacobs Acade             56.00  18               
 35 Tahner Raphael               St. Thomas More          56.79   5               
 36 Keyvarria Gregory            Carver-Montgomery        56.86   8               
 37 Keandre Hayes                Wilkinson County         57.12  12               
 38 Isaiah Wilson                Catholic, Ba             57.22  11               
 39 Jude Vitrano                 St. Thomas Aquinas       57.25   6               
 40 Adrian Sharper, Jr           Jehovah-Jire             57.31  10               
 41 Joshua Eastin                Randolph School          57.34  13               
 42 Rafeal Joseph                Hahnville                57.35  20               
 43 James Downing                Newman, Isidore          57.37  10               
 44 Connor Washington            Jacobs Acade             57.41  18               
 45 Kane Delaney                 Tioga                    57.46  13               
 46 Blake McCray                 Baker                    57.59  15               
 47 Jacob Hines                  Total Packag             57.62   7               
 48 Austin Howell                Gulf Coast E             57.66   7               
 49 Jaques Austin                Terrebonne               57.88   5               
 50 Titus Williams               Canton                   57.99   7               
 51 Riley Plunkett               Lafayette                58.11   9               
 52 Jachius Spears               Broadmoor                58.13  19               
 53 Jeremy Green                 Crossett                 58.58  19               
 54 Melvin Monet Jr              Track San Antonio        58.79  15               
 55 Darien Rickson               Higgins, L.W.            59.11  12               
 56 Chris Villarreal             Track San An             59.30  15               
 57 Rodney Carter                Jehovah-Jire             59.35  11               
 58 Anthony Davis                East Iberville           59.65   9               
 59 Eddie McZeal                 New Iberia               59.71  16               
 60 Dezarion Singleton           Wilkinson County       1:00.07  12               
 61 Delvonte Green               Higgins, L.W.          1:00.33  12               
 62 Devonta Ray                  Terrebonne             1:00.52   9               
 63 Joseph Laster                Sprint Athle           1:01.27  18               
 64 Juan Patterson               Lake Area New Tech     1:01.42  15               
 65 Alex Cedotal                 Ascension Catholic     1:01.81  13               
 66 dyling nelson                Bogalusa               1:01.84   9               
 67 Patrick Lee                  Broadmoor              1:01.95  15               
 68 Derek Manzo                  Personal Tou           1:02.25  19               
 69 William Alexander            St. Thomas More        1:02.36   8               
 70 Kenneth Harris               Track San An           1:02.71  20               
 71 Joseph Newman                East Iberville         1:03.56  16               
 72 Santana Richardson           Kipp Booker            1:03.76   3               
 73 Avery Reese                  Cobb Track             1:03.95   9               
 74 Campbell McCoy               Newman, Isidore        1:04.43  13               
 75 LaSteven Brown               Gulf Coast E           1:04.60  10               
 76 Macen Smith                  Columbia Academy       1:04.90  16               
 77 Joseph Walker                St. Augustine          1:05.96   2               
 78 Tyrin McDonald               Port Gibson            1:06.76  13               
 79 Glenn Powell                 Jefferson, Thomas      1:07.38  15               
 80 Amir Trotter                 St. Augustine          1:08.38   4               
 81 Brian Jones                  Port Gibson            1:08.71  13               
 82 Emmet Dumas                  St. James              1:09.18  18               
 83 Deron Penrose                Track San An           1:09.77  20               
 -- Phasonta Allen               Total Packag                DQ   8 Broke too soon
 -- thomas daigle                Ascension Catholic         DNS   8               
 -- Johnathan Sheridan           Track San An               DNS  19               
 -- Corey Wren                   Curtis, John               DNS   6               
 -- Amari Johnson                Hallandale Thunder         DNS   1               
 -- Reese Chiasion               Covenant Christian         DNS  11               
 -- Trayv'on Culbert             Tioga                      DNS  10               
 -- Blake Gilmore                Sprint Athle               DNS  20               
 -- Johnathon Lewis              track san an               DNS  17               
 -- Tyrone Leggette              Curtis, John               DNS  12               
 -- Wood Pierre                  E.O.T.O. Elite             DNS   3               
 -- Brent Mitchell               Columbia Academy           DNS  10               
 -- Myles McCord                 Track San An               DNS  14               
 -- Joshua Modeste               E.O.T.O. Elite             DNS   2               
 -- Xavier Goodly                Westlake                   DNS  16               
 -- Jared Jackson                Karr, Edna                 DNS   5               
 -- Nickolas Cole                Natchez                    DNS  18               
 -- Trimell Carey                Scotlandville              DNS   8               
 -- Humberto Ramirez             Overtake                   DNS   7               
 -- Jordan Robb                  Long Beach                 DNS  16               
 -- Eric Johnson                 Lake Area New Tech         DNS  17               
 -- Tyler Hill                   McComb                     DNS  17               
 -- Logan Matherne               Long Beach                 DNS  19               
 -- Wes Minton                   Randolph School            DNS  12               
 -- Brian Johnson                Jefferson, Thomas          DNS  14               
 -- Kevin Kelly                  Port Gibson                DNS   7               
 -- Amari Caldwell               Jacobs Sport               DNS   6               
 -- Jovonn Watson                Crossett                   DNS  10               
 -- Caleb Nelson                 Track San Antonio          DNS  17               
 -- Keenen Boyd                  Kipp Booker                DNS  14               
 -- Cleve Hadrick                Landry/Walker              DNS   5               
 -- Jamal Morris                 Landry/Walker              DNS   1