2019 LHSAA Indoor Championships
Feb 16, 2019

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License        2/16/2019 - 7:52 PM
                   2019 LHSAA Indoor Championships - 2/16/2019                   
                       LSU Field House    Baton Rouge, LA                        
 
Event 43  Girls Long Jump Division II
=================================================================================
 TOP 7 ADVANCE TO FINAL                                                          
FH Composite: F    19-06  1997        Myra Combs, Southern Lab (BR)              
LA Champ Com: C    19-06  1997        Myra Combs, Southern Lab (BR)              
  DIV 2 MEET: M 19-00.50  2005        Kenyatta Brooks, Jackson HS                
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals                                                                           
  1 Keonda Johnson               Westlake              16-07.50      5.06m  10   
      16-01.50  FOUL  FOUL  16-06.75  16-07.50  FOUL                             
  2 Dreunna Washington           North Webster High    16-05.00      5.00m   8   
      16-00.50  15-03  16-05  16-03.25  16-00.75  FOUL                           
  3 Kayli Johnson                St. Katharine         16-01.75      4.92m   6   
      16-01.75  FOUL  FOUL  15-04.50  16-00.75  FOUL                             
  4 Jelissa Duffey               Northwest            J16-01.75      4.92m   4   
      13-02  13-09.75  15-06  16-01.75  FOUL  14-11                              
  5 Tyrell Garrett               Cohen College Prep    15-09.00      4.80m   2   
      14-07.25  15-09  14-06.75  14-06.25  14-00.75  14-07                       
  6 Mary Kathryn Underwood       Episcopal             15-07.00      4.74m   1   
      14-11  14-11  15-03.50  14-04.50  15-02.50  15-07                          
  7 Cydni Samuel                 St. Katharine         15-05.75      4.71m       
      15-02  14-09.75  15-05.75  FOUL  FOUL  14-06.50                            
  8 Francie Oliver               Episcopal             15-02.50      4.63m       
      13-08.25  14-02  15-02.50                                                  
  9 Destiny Mitchell             West Feliciana        15-01.75      4.61m       
      FOUL  14-02.25  15-01.75                                                   
 10 Brianna Sensley              Highland Baptist      14-10.75      4.54m       
      14-10.75  FOUL  14-10.75                                                   
 11 Megan Holloway               Delhi Charter         14-10.00      4.52m       
      14-01.50  14-09.25  14-10                                                  
 12 Mary O'Dell                  Grace Christian       14-08.00      4.47m       
      14-08  FOUL  14-05                                                         
 13 Chalah Rock                  St. Thomas Aquinas    14-05.75      4.41m       
      FOUL  FOUL  14-05.75                                                       
 14 Maggie Gilmore               St. Mary              14-02.75      4.33m       
      14-01.25  14-02.75  FOUL                                                   
 15 Haley Ward                   Bell City             14-00.75      4.28m       
      13-06.75  13-10.75  14-00.75                                               
 -- Ashanti Jones                Port Allen                 DNS                  
=================================================================================
                  Women - Division II - Team Rankings - 14 Events Scored         
=================================================================================
    1) Sacred Heart, New Orleans   50        1) St. Katharine              50    
    3) Brusly                      41        4) St. Thomas Aquinas         40    
    5) West Feliciana              28        6) Episcopal                  26    
    7) Westlake                    21        8) Lafayette Christian        20    
    9) Christ Episcopal School     16        9) Lusher Charter             16    
   11) Crowley                     14       12) Jennings                   10    
   12) North Webster High          10       12) Loranger                   10    
   15) Grace Christian              9       16) Kaplan                      8    
   16) De La Salle                  8       18) Holy Savior Menard          6    
   18) Northwest                    6       18) McGehee, Louise             6    
   21) Port Allen                   5       21) St. James                   5    
   23) Church Point                 4       23) St. Louis                   4    
   23) Cedar Creek                  4       26) Hackberry                   2    
   26) Highland Baptist             2       26) Rosepine                    2    
   26) Cohen College Prep           2       26) Runnels                     2    
   26) Grand Lake                   2       26) East Iberville              2    
   33) Ascension Catholic           1       33) Delcambre                   1    
   35) St. Mary                     0.50    35) Mentorship Academy          0.50 

                    
                    
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License        2/16/2019 - 7:52 PM
                   2019 LHSAA Indoor Championships - 2/16/2019                   
                       LSU Field House    Baton Rouge, LA                        
 
Event 43  Girls Long Jump Division II
=================================================================================
 TOP 7 ADVANCE TO FINAL                                                          
FH Composite: F    19-06  1997        Myra Combs, Southern Lab (BR)              
LA Champ Com: C    19-06  1997        Myra Combs, Southern Lab (BR)              
  DIV 2 MEET: M 19-00.50  2005        Kenyatta Brooks, Jackson HS                
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals                                                                           
  1 Keonda Johnson               Westlake              16-07.50      5.06m  10   
      16-01.50  FOUL  FOUL  16-06.75  16-07.50  FOUL                             
  2 Dreunna Washington           North Webster High    16-05.00      5.00m   8   
      16-00.50  15-03  16-05  16-03.25  16-00.75  FOUL                           
  3 Kayli Johnson                St. Katharine         16-01.75      4.92m   6   
      16-01.75  FOUL  FOUL  15-04.50  16-00.75  FOUL                             
  4 Jelissa Duffey               Northwest            J16-01.75      4.92m   4   
      13-02  13-09.75  15-06  16-01.75  FOUL  14-11                              
  5 Tyrell Garrett               Cohen College Prep    15-09.00      4.80m   2   
      14-07.25  15-09  14-06.75  14-06.25  14-00.75  14-07                       
  6 Mary Kathryn Underwood       Episcopal             15-07.00      4.74m   1   
      14-11  14-11  15-03.50  14-04.50  15-02.50  15-07                          
  7 Cydni Samuel                 St. Katharine         15-05.75      4.71m       
      15-02  14-09.75  15-05.75  FOUL  FOUL  14-06.50                            
  8 Francie Oliver               Episcopal             15-02.50      4.63m       
      13-08.25  14-02  15-02.50                                                  
  9 Destiny Mitchell             West Feliciana        15-01.75      4.61m       
      FOUL  14-02.25  15-01.75                                                   
 10 Brianna Sensley              Highland Baptist      14-10.75      4.54m       
      14-10.75  FOUL  14-10.75                                                   
 11 Megan Holloway               Delhi Charter         14-10.00      4.52m       
      14-01.50  14-09.25  14-10                                                  
 12 Mary O'Dell                  Grace Christian       14-08.00      4.47m       
      14-08  FOUL  14-05                                                         
 13 Chalah Rock                  St. Thomas Aquinas    14-05.75      4.41m       
      FOUL  FOUL  14-05.75                                                       
 14 Maggie Gilmore               St. Mary              14-02.75      4.33m       
      14-01.25  14-02.75  FOUL                                                   
 15 Haley Ward                   Bell City             14-00.75      4.28m       
      13-06.75  13-10.75  14-00.75                                               
 -- Ashanti Jones                Port Allen                 DNS                  
=================================================================================
                  Women - Division II - Team Rankings - 14 Events Scored         
=================================================================================
    1) Sacred Heart, New Orleans   50        1) St. Katharine              50    
    3) Brusly                      41        4) St. Thomas Aquinas         40    
    5) West Feliciana              28        6) Episcopal                  26    
    7) Westlake                    21        8) Lafayette Christian        20    
    9) Christ Episcopal School     16        9) Lusher Charter             16    
   11) Crowley                     14       12) Jennings                   10    
   12) North Webster High          10       12) Loranger                   10    
   15) Grace Christian              9       16) Kaplan                      8    
   16) De La Salle                  8       18) Holy Savior Menard          6    
   18) Northwest                    6       18) McGehee, Louise             6    
   21) Port Allen                   5       21) St. James                   5    
   23) Church Point                 4       23) St. Louis                   4    
   23) Cedar Creek                  4       26) Hackberry                   2    
   26) Highland Baptist             2       26) Rosepine                    2    
   26) Cohen College Prep           2       26) Runnels                     2    
   26) Grand Lake                   2       26) East Iberville              2    
   33) Ascension Catholic           1       33) Delcambre                   1    
   35) St. Mary                     0.50    35) Mentorship Academy          0.50