2020 LSU HS Classic
Jan 11, 2020

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License 
          2020 LSU High School Indoor Classic - 1/11/2020          
             Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA              
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
 SECTIONS AGAINST TIME                                             
FH Composite: C 48.15  2001        Ashton Collins, JS Clark (LA)   
        MEET: M 48.39  2007        Chris Ward, Florida Elite       
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals                                                             
  1 Sean Burrell                 Zachary                  48.63   1
  2 Robert Jared Williams        Sprint Athle             48.92   1
  3 Ebenezer Aggrey              Catholic, Ba             51.11   4
  4 Shamar Morgan                Flytaf II                52.17   3
  5 Kason Jones                  Sapphire Track           52.19   1
  6 Hayden Moore                 South Walton Club        52.44   4
  7 Tyler Drew                   Flytaf II                52.45   2
  8 Joseph White                 Franklin, Ben            52.72   6
  9 Jeremiah Dillion             Carver, G.W.             52.78   7
 10 Sterling Sr. Cyr             Fast Lane Tr             52.88   1
 11 Reilly Anthony               Illusions TR             52.99   3
 12 Amaru Cavalier               Scotlandville            53.17   2
 13 Bryston Lewis                Ruston                   53.38   6
 14 Elijah Williams              Brother Martin           53.97   8
 15 DeJarian Jones               Zachary                  54.08   6
 16 Donnell Matthews             Scotlandville            54.29   2
 17 Terrance Armstrong           Ruston                   54.57   6
 18 Garrett Gros                 Mandeville               54.65   5
 19 Kahnell Budham               Flytaf                   54.66   4
 20 Nazzio John                  International Elite      54.94   3
 21 Quantus Rubin                Northwest                55.03   6
 22 Michael Colon                Livingston C             55.04   4
 23 Peyton Belsom                Fontainebleau            55.09   8
 24 Jehdiah Hosley               Sprint Athle             55.10   5
 25 Antonio Gayden               West Jefferson           55.44  19
 26 Gavin Morris                 South Walton Club        55.53   4
 27 Gabriel Byrd                 St. Augustine            55.82  17
 28 Landon Meche                 Ascension Episcopal      55.95   9
 29 Brice Taylor                 Mandeville               55.98   7
 30 Daviontra Arvie              Opelousas                56.18  15
 31 Alex Thompson                Fast Lane Tr             56.42   3
 32 Leoance Williams             St. Augustine            56.46  17
 33 Jaydyn Govia                 Florida Elite            56.49   3
 34 Montague Lenoir              Tylertown                56.68  11
 35 Tamon Dukes                  Baker                    56.79  14
 36 Christian Flores             Texas Athletics          57.04  19
 37 Grayson Ard                  East Central             57.24  10
 38 Torey Lambert                Brother Martin           57.55   8
 39 Eric Randall                 Baker                    57.57  15
 40 Bryan Mclin                  Jim Hill                 57.83   8
 41 Emmanuel Fleischer-D'Jol     St. Martin's             57.98   7
 42 Andrew Plaisance             Central Lafourche        58.05  13
 43 Michael Robinson             Fast Lane Tr             58.33  14
 44 Ramon Coleman                Landry/Walker            58.40   2
 45 David Ard                    North Pike               58.52  15
 46 Jakolby Northern             Plaquemine               58.59   7
 47 Gary Blake                   Carver, G.W.             58.76  11
 48 Lawrence Armstead            Sprint Athle             59.00  15
 49 Dandre Dumas                 St. James                59.03  15
 50 Jules Hardy                  St. Louis                59.28  12
 51 Navell Chopin                East Ascension           59.47  12
 52 Tavorious Quin               North Pike               59.58  13
 53 Triston Dunbar               Marksville               59.58  14
 54 Michael Fields               Opelousas                59.92  17
 55 Benny Freeman                North Vermilion        1:00.10  11
 56 La’Kell Thompson             Tylertown              1:00.16   9
 57 Idrin Banks                  Livingston C           1:00.18   9
 58 Kerry Johnson                Northwest              1:00.22  10
 59 Kaleb Browne                 Illusions TR           1:00.26   5
 60 Riley Viator                 North Vermilion        1:00.42  13
 61 Chet Hebert                  White, E.D.            1:00.56  12
 62 Christopher Collado          Flytaf III             1:01.53   5
 63 Brandon Schwarts             Fast Lane Tr           1:01.55   8
 64 Ryan Torres                  Goulds Panth           1:02.90  13
 65 Joekobi Harvey               Landry/Walker          1:04.05   2
 66 Tyrek Williams               West Jefferson         1:05.57  19
 -- Kelby Hill                   Captain Shreve             DNS  18
 -- Jadarrius Gordon             Canton                     DNS   7
 -- Nick Foreman                 Canton Academy             DNS  11
 -- Kayuan Teal                  Sprint Athle               DNS   3
 -- Merlon Payne                 Black Bear TC              DNS   9
 -- Jayden White                 Canton                     DNS   5
 -- Cooper Jeremiah              Pearl B High School        DNS  12
 -- Brandon Pottinger            South Dade Express         DNS  11
 -- Harris Dakendris             Pearl B High School        DNS  12
 -- Barnes Wadford               Canton Academy             DNS  16
 -- Shain McDonald               South Dade Express         DNS  10
 -- Jackson Shannon              Washington-Marion          DNS  19
 -- Nolan Thompson               Wilkinson County           DNS  17
 -- Ra’Kwon Ray                  Terrebonne                 DNS  13
 -- Darin Langley                Broadmoor                  DNS   6
 -- Ethan Vogel                  Belle Chasse               DNS  10
 -- Dezarion Singleton           Wilkinson County           DNS   8
 -- Christopher Williams         Broadmoor                  DNS  10
 -- Caden Hayes                  St. James                  DNS  16
 -- Grant Sterken                Catholic, Ba               DNS   7
 -- Khyri Patterson              Terrebonne                 DNS  13
 -- Henry Foster Rasmussen       St. James                  DNS  18
 -- Devan Jones                  Heidelberg                 DNS  15
 -- Marques Brown                Heidelberg                 DNS  14
 -- Derek Williams               Lee Stem / V               DNS  17
 -- Kristofer Carter             Gulf Coast E               DNS  18
 -- Alexander Escobar            NO Military                DNS  11
 -- Levi Matthews                Madison Prep               DNS  19
 -- Robert Sears                 Kipp Booker                DNS   1
 -- Santana Richardson           Kipp Booker                DNS   2
 -- Adrian Sharper, Jr           Jehovah-Jire               DNS   4
 -- Frank Lemoine                Holy Savior Menard         DNS   9
 -- Noah Lowery                  Kokomo Track Club          DNS  14
 -- Island Blanche               Epic Speed T               DNS  18
 -- Bryana Johnson               Epic Speed T               DNS  16
 -- Isiah Travis                 Franklin, Ben              DNS   1
 -- Sydney Betts                 Pearl                      DNS   9
 -- Jayden Ward                  Cougar Track Club          DNS  18
 -- Javien Davis                 Pearl                      DNS   5
 -- walter newnan                Natchez                    DNS  16
 -- Anthony Moses                Natchitoches               DNS  10
 -- Cameron Butler               Natchez                    DNS  16
 -- Jacob Pettiford              Newman, Isidore            DNS  12
 -- Peyton Davis                 Newman, Isidore            DNS  14

                    
                    
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License 
          2020 LSU High School Indoor Classic - 1/11/2020          
             Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA              
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
 SECTIONS AGAINST TIME                                             
FH Composite: C 48.15  2001        Ashton Collins, JS Clark (LA)   
        MEET: M 48.39  2007        Chris Ward, Florida Elite       
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals                                                             
  1 Sean Burrell                 Zachary                  48.63   1
  2 Robert Jared Williams        Sprint Athle             48.92   1
  3 Ebenezer Aggrey              Catholic, Ba             51.11   4
  4 Shamar Morgan                Flytaf II                52.17   3
  5 Kason Jones                  Sapphire Track           52.19   1
  6 Hayden Moore                 South Walton Club        52.44   4
  7 Tyler Drew                   Flytaf II                52.45   2
  8 Joseph White                 Franklin, Ben            52.72   6
  9 Jeremiah Dillion             Carver, G.W.             52.78   7
 10 Sterling Sr. Cyr             Fast Lane Tr             52.88   1
 11 Reilly Anthony               Illusions TR             52.99   3
 12 Amaru Cavalier               Scotlandville            53.17   2
 13 Bryston Lewis                Ruston                   53.38   6
 14 Elijah Williams              Brother Martin           53.97   8
 15 DeJarian Jones               Zachary                  54.08   6
 16 Donnell Matthews             Scotlandville            54.29   2
 17 Terrance Armstrong           Ruston                   54.57   6
 18 Garrett Gros                 Mandeville               54.65   5
 19 Kahnell Budham               Flytaf                   54.66   4
 20 Nazzio John                  International Elite      54.94   3
 21 Quantus Rubin                Northwest                55.03   6
 22 Michael Colon                Livingston C             55.04   4
 23 Peyton Belsom                Fontainebleau            55.09   8
 24 Jehdiah Hosley               Sprint Athle             55.10   5
 25 Antonio Gayden               West Jefferson           55.44  19
 26 Gavin Morris                 South Walton Club        55.53   4
 27 Gabriel Byrd                 St. Augustine            55.82  17
 28 Landon Meche                 Ascension Episcopal      55.95   9
 29 Brice Taylor                 Mandeville               55.98   7
 30 Daviontra Arvie              Opelousas                56.18  15
 31 Alex Thompson                Fast Lane Tr             56.42   3
 32 Leoance Williams             St. Augustine            56.46  17
 33 Jaydyn Govia                 Florida Elite            56.49   3
 34 Montague Lenoir              Tylertown                56.68  11
 35 Tamon Dukes                  Baker                    56.79  14
 36 Christian Flores             Texas Athletics          57.04  19
 37 Grayson Ard                  East Central             57.24  10
 38 Torey Lambert                Brother Martin           57.55   8
 39 Eric Randall                 Baker                    57.57  15
 40 Bryan Mclin                  Jim Hill                 57.83   8
 41 Emmanuel Fleischer-D'Jol     St. Martin's             57.98   7
 42 Andrew Plaisance             Central Lafourche        58.05  13
 43 Michael Robinson             Fast Lane Tr             58.33  14
 44 Ramon Coleman                Landry/Walker            58.40   2
 45 David Ard                    North Pike               58.52  15
 46 Jakolby Northern             Plaquemine               58.59   7
 47 Gary Blake                   Carver, G.W.             58.76  11
 48 Lawrence Armstead            Sprint Athle             59.00  15
 49 Dandre Dumas                 St. James                59.03  15
 50 Jules Hardy                  St. Louis                59.28  12
 51 Navell Chopin                East Ascension           59.47  12
 52 Tavorious Quin               North Pike               59.58  13
 53 Triston Dunbar               Marksville               59.58  14
 54 Michael Fields               Opelousas                59.92  17
 55 Benny Freeman                North Vermilion        1:00.10  11
 56 La’Kell Thompson             Tylertown              1:00.16   9
 57 Idrin Banks                  Livingston C           1:00.18   9
 58 Kerry Johnson                Northwest              1:00.22  10
 59 Kaleb Browne                 Illusions TR           1:00.26   5
 60 Riley Viator                 North Vermilion        1:00.42  13
 61 Chet Hebert                  White, E.D.            1:00.56  12
 62 Christopher Collado          Flytaf III             1:01.53   5
 63 Brandon Schwarts             Fast Lane Tr           1:01.55   8
 64 Ryan Torres                  Goulds Panth           1:02.90  13
 65 Joekobi Harvey               Landry/Walker          1:04.05   2
 66 Tyrek Williams               West Jefferson         1:05.57  19
 -- Kelby Hill                   Captain Shreve             DNS  18
 -- Jadarrius Gordon             Canton                     DNS   7
 -- Nick Foreman                 Canton Academy             DNS  11
 -- Kayuan Teal                  Sprint Athle               DNS   3
 -- Merlon Payne                 Black Bear TC              DNS   9
 -- Jayden White                 Canton                     DNS   5
 -- Cooper Jeremiah              Pearl B High School        DNS  12
 -- Brandon Pottinger            South Dade Express         DNS  11
 -- Harris Dakendris             Pearl B High School        DNS  12
 -- Barnes Wadford               Canton Academy             DNS  16
 -- Shain McDonald               South Dade Express         DNS  10
 -- Jackson Shannon              Washington-Marion          DNS  19
 -- Nolan Thompson               Wilkinson County           DNS  17
 -- Ra’Kwon Ray                  Terrebonne                 DNS  13
 -- Darin Langley                Broadmoor                  DNS   6
 -- Ethan Vogel                  Belle Chasse               DNS  10
 -- Dezarion Singleton           Wilkinson County           DNS   8
 -- Christopher Williams         Broadmoor                  DNS  10
 -- Caden Hayes                  St. James                  DNS  16
 -- Grant Sterken                Catholic, Ba               DNS   7
 -- Khyri Patterson              Terrebonne                 DNS  13
 -- Henry Foster Rasmussen       St. James                  DNS  18
 -- Devan Jones                  Heidelberg                 DNS  15
 -- Marques Brown                Heidelberg                 DNS  14
 -- Derek Williams               Lee Stem / V               DNS  17
 -- Kristofer Carter             Gulf Coast E               DNS  18
 -- Alexander Escobar            NO Military                DNS  11
 -- Levi Matthews                Madison Prep               DNS  19
 -- Robert Sears                 Kipp Booker                DNS   1
 -- Santana Richardson           Kipp Booker                DNS   2
 -- Adrian Sharper, Jr           Jehovah-Jire               DNS   4
 -- Frank Lemoine                Holy Savior Menard         DNS   9
 -- Noah Lowery                  Kokomo Track Club          DNS  14
 -- Island Blanche               Epic Speed T               DNS  18
 -- Bryana Johnson               Epic Speed T               DNS  16
 -- Isiah Travis                 Franklin, Ben              DNS   1
 -- Sydney Betts                 Pearl                      DNS   9
 -- Jayden Ward                  Cougar Track Club          DNS  18
 -- Javien Davis                 Pearl                      DNS   5
 -- walter newnan                Natchez                    DNS  16
 -- Anthony Moses                Natchitoches               DNS  10
 -- Cameron Butler               Natchez                    DNS  16
 -- Jacob Pettiford              Newman, Isidore            DNS  12
 -- Peyton Davis                 Newman, Isidore            DNS  14