2020 LSU HS Classic
Jan 11, 2020

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License    1/11/2020 - 3:16 PM
               2020 LSU High School Indoor Classic - 1/11/2020               
                  Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA                   
 
Event 19  Girls Shot Put
=============================================================================
 TOP 8 MARKS ADVANCE TO FINAL                                                
 Minimum Mark - 25-0                                                         
FH Composite: C 46-01.75  2017        Kristian Jackson, Zackary              
        MEET: M    45-05  1/11/2008   Lauren Chambers, Throw1deep            
    Name                    Year School                  Finals            H#
=============================================================================
Finals                                                                       
  1 Nya Terrell                  Scotlandville         41-06.25     12.65m  2
      41-06.25  FOUL  40-08.50  39-05.75  FOUL  FOUL                         
  2 Charllee Salinas             All American Track    41-05.25     12.63m  2
      33-07.50  41-01.25  41-05.25  41-04.50  39-01.75  40-06.50             
  3 Laila Guy                    Baton Rouge Magnet    38-08.50     11.79m  2
      36-00  36-06.50  36-11  36-07.25  36-11  38-08.50                      
  4 Jaydan Jackson               Zachary               37-06.00     11.43m  2
      34-02  36-10.75  35-00.50  36-09.50  37-03.25  37-06                   
  5 Leah Kennedy                 De La Salle           37-01.50     11.31m  2
      35-07.50  35-00.50  35-06.50  37-01.50  35-09  36-09.25                
  6 Micah Taylor                 Zachary               36-09.25     11.20m  2
      35-07.25  32-04.25  34-03  36-09.25  32-01  33-11.50                   
  7 Ariel Pedigo                 Parkview Baptist      34-04.00     10.46m  2
      29-06.25  31-03  33-00.50  34-04  FOUL  32-02.75                       
  8 Reese Grossie                Lafayette             34-02.25     10.42m  2
      33-00.50  34-02.25  34-00  32-01.25  33-06  32-11.50                   
  9 Zoe Curtis                   Curtis, John          32-08.75      9.97m  2
      30-10.50  32-08.75  32-04                                              
 10 Dailylnn Jones               South Walton Club     32-02.00      9.80m  2
      FOUL  29-07.25  32-02                                                  
 11 Nea Serialle                 JS Clark Lea          31-11.50      9.74m  2
      31-11.50  28-01.25  30-06.75                                           
 12 Da'Janae Ursin               East Ascension        30-11.25      9.42m  2
      29-07.25  30-11.25  28-08.25                                           
 13 Lyndsey Capers               Captain Shreve        30-07.25      9.32m  2
      30-07.25  29-06  29-09.50                                              
 14 Jolie Matherne               Curtis, John          29-10.00      9.09m  2
      29-09  29-10  29-02.50                                                 
 15 Audreika Anderson            St. James             28-06.00      8.68m  2
      25-11.25  28-06  27-08                                                 
 16 Tia Anderson                 Brusly                28-00.50      8.54m  1
      28-00.50  FOUL  26-04                                                  
 17 Derriquisha Sonnier          JS Clark Lea          27-11.00      8.50m  1
      27-11  26-09  26-03                                                    
 18 Charisma Wardlaw             Captain Shreve        27-07.00      8.40m  2
      FOUL  FOUL  27-07                                                      
 19 Kennira Adams                Broadmoor             27-03.00      8.30m  1
      FOUL  27-03  FOUL                                                      
 20 Lawryn Sampson               Brusly                26-04.00      8.02m  1
      ND  26-04  ND                                                          
 21 Kirsten Carter               Broadmoor             25-03.25      7.70m  1
      25-03.25  ND  ND                                                       
 22 Aaliyah Landry               Livingston C          24-10.00      7.56m  1
      24-06  24-10  ND                                                       
 23 Sharoniq Patterson           North Pike            21-07.25      6.58m  1
      21-07.25  FOUL  ND                                                     
 24 Ansley Andras                White, E.D.           19-10.50      6.05m  1
      19-10.50  ND  ND                                                       
 25 Montayviah Davis             North Pike            19-08.50      6.00m  1
      19-08.50  FOUL  ND                                                     
 26 Lakeitha Beal                Livingston C          17-09.50      5.42m  1
      FOUL  17-09.50  ND                                                     
 -- Amira Chatman                stampede eli               DNS             2
 -- Amerie Guillory              St. Louis                  DNS             1
 -- Tia Ellis                    St. Katharine              DNS             1
 -- Jaiya Baham                  West Jefferson             DNS             2
 -- Mykhala Coleman              Sacred Heart               DNS             2
 -- ZyKira VanNorman             Wilkinson County           DNS             1
 -- Diamneicia Johnson           Wilkinson County           DNS             1
 -- Skylar Faux                  stampede eli               DNS             2
 -- Isabella White               Ursuline Academy           DNS             2
 -- Natalia Mann                 Ursuline Academy           DNS             2
 -- Layla Johnson                Madison Prep               DNS             1
 -- Elise Adams                  Lee Stem / V               DNS             2
 -- Kimira Hughes                Madison Prep               DNS             1
 -- Kelsee Atherton              Holy Savior Menard         DNS             1
 -- Payton Thiels                Holy Savior Menard         DNS             1
 -- A'Nila Thomas                Pearl                      DNS             1
 -- Sophie Daly                  Newman, Isidore            DNS             1
 -- Hadiya Wyatt                 Pearl                      DNS             1
 -- Esqueily Vargas              NO Military                DNS             1
 -- Briyanna Barnes              Natchez                    DNS             1

                    
                    
 B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License    1/11/2020 - 3:16 PM
               2020 LSU High School Indoor Classic - 1/11/2020               
                  Carl Maddox Fieldhouse - Baton Rouge, LA                   
 
Event 19  Girls Shot Put
=============================================================================
 TOP 8 MARKS ADVANCE TO FINAL                                                
 Minimum Mark - 25-0                                                         
FH Composite: C 46-01.75  2017        Kristian Jackson, Zackary              
        MEET: M    45-05  1/11/2008   Lauren Chambers, Throw1deep            
    Name                    Year School                  Finals            H#
=============================================================================
Finals                                                                       
  1 Nya Terrell                  Scotlandville         41-06.25     12.65m  2
      41-06.25  FOUL  40-08.50  39-05.75  FOUL  FOUL                         
  2 Charllee Salinas             All American Track    41-05.25     12.63m  2
      33-07.50  41-01.25  41-05.25  41-04.50  39-01.75  40-06.50             
  3 Laila Guy                    Baton Rouge Magnet    38-08.50     11.79m  2
      36-00  36-06.50  36-11  36-07.25  36-11  38-08.50                      
  4 Jaydan Jackson               Zachary               37-06.00     11.43m  2
      34-02  36-10.75  35-00.50  36-09.50  37-03.25  37-06                   
  5 Leah Kennedy                 De La Salle           37-01.50     11.31m  2
      35-07.50  35-00.50  35-06.50  37-01.50  35-09  36-09.25                
  6 Micah Taylor                 Zachary               36-09.25     11.20m  2
      35-07.25  32-04.25  34-03  36-09.25  32-01  33-11.50                   
  7 Ariel Pedigo                 Parkview Baptist      34-04.00     10.46m  2
      29-06.25  31-03  33-00.50  34-04  FOUL  32-02.75                       
  8 Reese Grossie                Lafayette             34-02.25     10.42m  2
      33-00.50  34-02.25  34-00  32-01.25  33-06  32-11.50                   
  9 Zoe Curtis                   Curtis, John          32-08.75      9.97m  2
      30-10.50  32-08.75  32-04                                              
 10 Dailylnn Jones               South Walton Club     32-02.00      9.80m  2
      FOUL  29-07.25  32-02                                                  
 11 Nea Serialle                 JS Clark Lea          31-11.50      9.74m  2
      31-11.50  28-01.25  30-06.75                                           
 12 Da'Janae Ursin               East Ascension        30-11.25      9.42m  2
      29-07.25  30-11.25  28-08.25                                           
 13 Lyndsey Capers               Captain Shreve        30-07.25      9.32m  2
      30-07.25  29-06  29-09.50                                              
 14 Jolie Matherne               Curtis, John          29-10.00      9.09m  2
      29-09  29-10  29-02.50                                                 
 15 Audreika Anderson            St. James             28-06.00      8.68m  2
      25-11.25  28-06  27-08                                                 
 16 Tia Anderson                 Brusly                28-00.50      8.54m  1
      28-00.50  FOUL  26-04                                                  
 17 Derriquisha Sonnier          JS Clark Lea          27-11.00      8.50m  1
      27-11  26-09  26-03                                                    
 18 Charisma Wardlaw             Captain Shreve        27-07.00      8.40m  2
      FOUL  FOUL  27-07                                                      
 19 Kennira Adams                Broadmoor             27-03.00      8.30m  1
      FOUL  27-03  FOUL                                                      
 20 Lawryn Sampson               Brusly                26-04.00      8.02m  1
      ND  26-04  ND                                                          
 21 Kirsten Carter               Broadmoor             25-03.25      7.70m  1
      25-03.25  ND  ND                                                       
 22 Aaliyah Landry               Livingston C          24-10.00      7.56m  1
      24-06  24-10  ND                                                       
 23 Sharoniq Patterson           North Pike            21-07.25      6.58m  1
      21-07.25  FOUL  ND                                                     
 24 Ansley Andras                White, E.D.           19-10.50      6.05m  1
      19-10.50  ND  ND                                                       
 25 Montayviah Davis             North Pike            19-08.50      6.00m  1
      19-08.50  FOUL  ND                                                     
 26 Lakeitha Beal                Livingston C          17-09.50      5.42m  1
      FOUL  17-09.50  ND                                                     
 -- Amira Chatman                stampede eli               DNS             2
 -- Amerie Guillory              St. Louis                  DNS             1
 -- Tia Ellis                    St. Katharine              DNS             1
 -- Jaiya Baham                  West Jefferson             DNS             2
 -- Mykhala Coleman              Sacred Heart               DNS             2
 -- ZyKira VanNorman             Wilkinson County           DNS             1
 -- Diamneicia Johnson           Wilkinson County           DNS             1
 -- Skylar Faux                  stampede eli               DNS             2
 -- Isabella White               Ursuline Academy           DNS             2
 -- Natalia Mann                 Ursuline Academy           DNS             2
 -- Layla Johnson                Madison Prep               DNS             1
 -- Elise Adams                  Lee Stem / V               DNS             2
 -- Kimira Hughes                Madison Prep               DNS             1
 -- Kelsee Atherton              Holy Savior Menard         DNS             1
 -- Payton Thiels                Holy Savior Menard         DNS             1
 -- A'Nila Thomas                Pearl                      DNS             1
 -- Sophie Daly                  Newman, Isidore            DNS             1
 -- Hadiya Wyatt                 Pearl                      DNS             1
 -- Esqueily Vargas              NO Military                DNS             1
 -- Briyanna Barnes              Natchez                    DNS             1