2019 Graduate Classic
Jan 11-12 2019

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 Delta Timing Group - Contractor License        1/11/2019 - 8:15 PM
          2019 Graduate Classic - 1/11/2019 to 1/12/2019           
                     Indoor Track & Field Meet                     
           Bob Devaney Sports Center - Lincoln, Nebraska           
 
Event 28  Men 3000 Meter Run
===================================================================
 2 SECTIONS AGAINST TIME                                           
 1 TURN STAGGER                                                    
 DOUBLE WATERFALL START                                            
     Devaney: S 7:58.20  2/11/1994   Richard Kosgei, Barton County 
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals                                                             
  1 Ferlic, Evan                 Minnesota              8:24.32   2
  2 Timmons, Bailey              Nebraska               8:25.64   2
  3 Manderscheid, Jack           Minnesota              8:26.80   2
  4 Border, Nolan                Lincoln Runn           8:36.82   2
  5 Duerr, Joey                  Minnesota              8:37.69   2
  6 Kennedy, Ryan                Nebraska               8:38.17   2
  7 Brandt, Kyle                 Drake                  8:39.58   2
  8 Wagner, Robert               Minnesota              8:42.45   2
  9 Fleming, Myles               Nebraska               8:47.70   2
 10 Khvichava, Saba              Cloud County CC        8:55.57   2
 11 Hergenreder, Josh            Nebraska-Kearney       8:56.01   2
 12 Reynders, Thom               Cloud County CC        8:56.31   2
 13 Balerud, Nick                Nebraska-Kearney       8:56.41   2
 14 Romain, Joe                  Drake                  9:00.65   2
 15 Mehl, Joshua                 Unattached             9:01.61   2
 16 Frasher, Eli                 Nebraska-Kearney       9:02.13   1
 17 Morrissey, Colin             Lrc-Nebraska           9:02.75   2
 18 Karl II, Eric                Nebraska               9:05.72   1
 19 Burkey, Shane                Unattached             9:12.92   1
 20 Tollinger, Alex              Nebraska               9:14.28   1
 21 Nelson, Brandon              Nebraska               9:20.44   1
 22 Ziesmer, James               Missouri Western       9:27.61   1
 23 Falkinburg, Hayden           Nebraska Wesleyan      9:29.04   1
 24 Oyler, Jacob                 Missouri Western       9:29.25   1
 25 Rohlfs, Alex                 Drake                  9:45.62   2
 26 Elgin, Messi                 Cowley College         9:47.46   1
 27 Pennell, Pierce              Nebraska Wesleyan      9:59.40   1
 28 Gonzales, Marc               Cowley College        10:04.29   2
 29 McBride, Noah                Cowley College        10:06.05   1
 -- Slagle, Jack                 Nebraska                   DNS   1
 -- Friedman, Cole               Drake                      DNS   1

                    
                    
 Delta Timing Group - Contractor License        1/11/2019 - 8:15 PM
          2019 Graduate Classic - 1/11/2019 to 1/12/2019           
                     Indoor Track & Field Meet                     
           Bob Devaney Sports Center - Lincoln, Nebraska           
 
Event 28  Men 3000 Meter Run
===================================================================
 2 SECTIONS AGAINST TIME                                           
 1 TURN STAGGER                                                    
 DOUBLE WATERFALL START                                            
     Devaney: S 7:58.20  2/11/1994   Richard Kosgei, Barton County 
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals                                                             
  1 Ferlic, Evan                 Minnesota              8:24.32   2
  2 Timmons, Bailey              Nebraska               8:25.64   2
  3 Manderscheid, Jack           Minnesota              8:26.80   2
  4 Border, Nolan                Lincoln Runn           8:36.82   2
  5 Duerr, Joey                  Minnesota              8:37.69   2
  6 Kennedy, Ryan                Nebraska               8:38.17   2
  7 Brandt, Kyle                 Drake                  8:39.58   2
  8 Wagner, Robert               Minnesota              8:42.45   2
  9 Fleming, Myles               Nebraska               8:47.70   2
 10 Khvichava, Saba              Cloud County CC        8:55.57   2
 11 Hergenreder, Josh            Nebraska-Kearney       8:56.01   2
 12 Reynders, Thom               Cloud County CC        8:56.31   2
 13 Balerud, Nick                Nebraska-Kearney       8:56.41   2
 14 Romain, Joe                  Drake                  9:00.65   2
 15 Mehl, Joshua                 Unattached             9:01.61   2
 16 Frasher, Eli                 Nebraska-Kearney       9:02.13   1
 17 Morrissey, Colin             Lrc-Nebraska           9:02.75   2
 18 Karl II, Eric                Nebraska               9:05.72   1
 19 Burkey, Shane                Unattached             9:12.92   1
 20 Tollinger, Alex              Nebraska               9:14.28   1
 21 Nelson, Brandon              Nebraska               9:20.44   1
 22 Ziesmer, James               Missouri Western       9:27.61   1
 23 Falkinburg, Hayden           Nebraska Wesleyan      9:29.04   1
 24 Oyler, Jacob                 Missouri Western       9:29.25   1
 25 Rohlfs, Alex                 Drake                  9:45.62   2
 26 Elgin, Messi                 Cowley College         9:47.46   1
 27 Pennell, Pierce              Nebraska Wesleyan      9:59.40   1
 28 Gonzales, Marc               Cowley College        10:04.29   2
 29 McBride, Noah                Cowley College        10:06.05   1
 -- Slagle, Jack                 Nebraska                   DNS   1
 -- Friedman, Cole               Drake                      DNS   1