2017 NCAA Div. III Indoor Championships
Mar 10-11 2017

2017 NCAA Div. III Indoor Championships
Mar 10-11 2017

 Back to Timetable
                        
 Delta Timing Group - Contractor License                     3/10/2017 - 11:59 AM
                                NCAA Division III                                
                     2017 Indoor Track & Field Championships                     
           Res/Rec Hall - Al B. Carius Track  - 3/10/2017 to 3/11/2017           
 
Event 25  Women Long Jump
=================================================================================
 Two seeded flights; random draw within flight.                                  
 Warmup: 20min flight specific; 15min max for final.                             
 Advance top 9 after ties to finals. Reverse order                               
   DIII Meet: $ 6.17m  3/9/2012    Skye Morrison, Wartburg                       
    Facility: # 6.01m  3/8/2013    Melissa Norville, Illinois Col                
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals                                                                           
  1 Alexa Wandy               SR SUNY Geneseo             5.95m   19-06.25  10   
      5.51m  5.51m  FOUL  FOUL  5.86m  5.95m                                     
  2 Asia Greene               SR George Fox               5.92m   19-05.25   8   
      5.39m  5.53m  5.44m  5.58m  5.44m  5.92m                                   
  3 Amber Williams            SR Wis.-Platteville         5.91m   19-04.75   6   
      5.54m  5.69m  5.57m  5.68m  5.70m  5.91m                                   
  4 Amelia Glueck             JR Illinois Wesleyan        5.77m   18-11.25   5   
      5.77m  5.71m  5.64m  5.57m  5.70m  5.66m                                   
  5 Nneoma Okonkwo            JR MIT                      5.73m   18-09.75   4   
      5.53m  5.63m  5.54m  5.54m  5.73m  FOUL                                    
  6 Amber Celen               JR Bridgewater (Va.)        5.63m   18-05.75   3   
      5.59m  5.63m  FOUL  5.45m  5.39m  FOUL                                     
  7 Kayla Clohessy            JR Oneonta                  5.61m   18-05.00   2   
      5.53m  5.29m  5.38m  5.42m  5.61m  5.33m                                   
  8 Elina Gunnarsson          JR North Park               5.57m   18-03.25   1   
      FOUL  FOUL  5.52m  5.23m  FOUL  5.57m                                      
  9 Camille Wutz              JR SUNY Geneseo             5.56m   18-03.00       
      FOUL  5.56m  5.39m  FOUL  5.25m  5.37m                                     
 10 Chloe Rogers              SR Williams                 5.48m   17-11.75       
      5.29m  5.48m  5.23m                                                        
 11 Jerica Kotarak            SO Milwaukee SoE            5.44m   17-10.25       
      5.42m  5.35m  5.44m                                                        
 12 Carli Clifton             SR Wis.-Stout               5.42m   17-09.50       
      5.22m  5.42m  5.20m                                                        
 13 Isabella Weekly           SO Wis.-Stevens Point       5.39m   17-08.25       
      FOUL  5.39m  5.14m                                                         
 14 Wadeline Jonathas         FR UMass Boston             5.39m   17-08.25       
      5.02m  5.39m  4.91m                                                        
 15 Oniesha Clarke            SO Misericordia             5.32m   17-05.50       
      5.23m  5.25m  5.32m                                                        
 16 Olivia Jendrzejewski      SR Lebanon Valley           5.31m   17-05.25       
      5.23m  5.23m  5.31m                                                        
 17 Cierra Roberts            FR Stevenson                5.20m   17-00.75       
      5.18m  5.02m  5.20m                                                        
=================================================================================
                            Women - Scores - 2 Events Scored                     
=================================================================================
    1) UT-Tyler                    10        1) SUNY Geneseo               10    
    3) Oneonta                      8        3) George Fox                  8    
    3) Wis.-Stout                   8        6) Wis.-Platteville            6    
    7) Dubuque                      5        7) Illinois Wesleyan           5    
    9) Carthage                     4        9) MIT                         4    
   11) Bridgewater (Va.)            3       11) Ithaca                      3    
   13) Trine                        2       14) North Park                  1    
   14) Oberlin                      1                                            

                    
                    
 Delta Timing Group - Contractor License                     3/10/2017 - 11:59 AM
                                NCAA Division III                                
                     2017 Indoor Track & Field Championships                     
           Res/Rec Hall - Al B. Carius Track  - 3/10/2017 to 3/11/2017           
 
Event 25  Women Long Jump
=================================================================================
 Two seeded flights; random draw within flight.                                  
 Warmup: 20min flight specific; 15min max for final.                             
 Advance top 9 after ties to finals. Reverse order                               
   DIII Meet: $ 6.17m  3/9/2012    Skye Morrison, Wartburg                       
    Facility: # 6.01m  3/8/2013    Melissa Norville, Illinois Col                
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals                                                                           
  1 Alexa Wandy               SR SUNY Geneseo             5.95m   19-06.25  10   
      5.51m  5.51m  FOUL  FOUL  5.86m  5.95m                                     
  2 Asia Greene               SR George Fox               5.92m   19-05.25   8   
      5.39m  5.53m  5.44m  5.58m  5.44m  5.92m                                   
  3 Amber Williams            SR Wis.-Platteville         5.91m   19-04.75   6   
      5.54m  5.69m  5.57m  5.68m  5.70m  5.91m                                   
  4 Amelia Glueck             JR Illinois Wesleyan        5.77m   18-11.25   5   
      5.77m  5.71m  5.64m  5.57m  5.70m  5.66m                                   
  5 Nneoma Okonkwo            JR MIT                      5.73m   18-09.75   4   
      5.53m  5.63m  5.54m  5.54m  5.73m  FOUL                                    
  6 Amber Celen               JR Bridgewater (Va.)        5.63m   18-05.75   3   
      5.59m  5.63m  FOUL  5.45m  5.39m  FOUL                                     
  7 Kayla Clohessy            JR Oneonta                  5.61m   18-05.00   2   
      5.53m  5.29m  5.38m  5.42m  5.61m  5.33m                                   
  8 Elina Gunnarsson          JR North Park               5.57m   18-03.25   1   
      FOUL  FOUL  5.52m  5.23m  FOUL  5.57m                                      
  9 Camille Wutz              JR SUNY Geneseo             5.56m   18-03.00       
      FOUL  5.56m  5.39m  FOUL  5.25m  5.37m                                     
 10 Chloe Rogers              SR Williams                 5.48m   17-11.75       
      5.29m  5.48m  5.23m                                                        
 11 Jerica Kotarak            SO Milwaukee SoE            5.44m   17-10.25       
      5.42m  5.35m  5.44m                                                        
 12 Carli Clifton             SR Wis.-Stout               5.42m   17-09.50       
      5.22m  5.42m  5.20m                                                        
 13 Isabella Weekly           SO Wis.-Stevens Point       5.39m   17-08.25       
      FOUL  5.39m  5.14m                                                         
 14 Wadeline Jonathas         FR UMass Boston             5.39m   17-08.25       
      5.02m  5.39m  4.91m                                                        
 15 Oniesha Clarke            SO Misericordia             5.32m   17-05.50       
      5.23m  5.25m  5.32m                                                        
 16 Olivia Jendrzejewski      SR Lebanon Valley           5.31m   17-05.25       
      5.23m  5.23m  5.31m                                                        
 17 Cierra Roberts            FR Stevenson                5.20m   17-00.75       
      5.18m  5.02m  5.20m                                                        
=================================================================================
                            Women - Scores - 2 Events Scored                     
=================================================================================
    1) UT-Tyler                    10        1) SUNY Geneseo               10    
    3) Oneonta                      8        3) George Fox                  8    
    3) Wis.-Stout                   8        6) Wis.-Platteville            6    
    7) Dubuque                      5        7) Illinois Wesleyan           5    
    9) Carthage                     4        9) MIT                         4    
   11) Bridgewater (Va.)            3       11) Ithaca                      3    
   13) Trine                        2       14) North Park                  1    
   14) Oberlin                      1